اولین فاز فرودگاه استانبول در سال ۲۰۱۷ آماده بهره برداری می شود

اولین فاز فرودگاه استانبول در سال ۲۰۱۷ آماده بهره برداری می شود

سومین فرودگاه استانبول سالانه پذیرای ۱۵۰ میلیون مسافر خواهد بود و عنوان بزرگترین فرودگاه جهان را بخود خواهد گرفت

در جهانی که هر روز در حال رشد و پیشرفت است، رشد و توسعه حمل و نقل و ترابری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ترکیه نیز از آنجایی که قاره های اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می سازد و در موقعیت استراتژیکی قرار گرفته است، از جایگاه مهمی در اقتصاد و تجارت جهانی برخوردار است. امروزه استفاده از خطوط هوایی، سریعترین راه ممکن در حمل و نقل است

در جهانی که هر روز در راه تبدیل شدن به یک دهکده کوچک به پیش می رود، صرفه جویی در وقت بسیار مهم است. مسافرتی که صدها سال قبل هفته ها بطول می کشید، ابتدا در سایه استفاده از حمل و نقل جاده ای و ریلی به روزها تقلیل یافت. سپس نیز با اختراع و ابداع وسایط نقلیه هوایی در طی چند ساعت عملی گردید.

افزایش فعالیتهای تجاری و توریستی بین کشورها باعث رشد و رونق روزافزون بخش حمل و نقل و ترابری می گردد. در بخش حمل و نقل نیز هوانوردی و خطوط هوایی بیش از سایر بخش ها مورد توجه قرار گرفته و رشد توسعه یافته است.

بر اساس گزارش ۲۰۱۴ ارائه شده از سوی Boeing Current Market Outlook در حالیکه میزان رشد اقتصاد جهانی بین سالهای ۲۰۱۳ الی ۲۰۳۳ در حدود ۳.۲ درصد تخمین زده شده است، انتظار می رود تعداد مسافرین استفاده کننده از خطوط هوایی به میزان ۴.۲ درصد، میزان ترافیک های هوایی به میزان ۵.۰ درصد و میزان حمل بار از طریق خطوط هوایی به میزان ۴.۷ درصد افزایش یابد. وقتی به میانگین ترکیه در این بخش نگاه می کنیم، می بینیم که میانگین رشد ترکیه در این بخش بین سالهای ۲۰۰۴ الی ۲۰۱۳ یعنی طی یک دوره ۱۰ ساله در زمینه حمل مسافر از طریق هوایی به میزان ۱۴.۲ درصد و در زمینه حمل بار نیز به میزان ۹.۵ درصد افزایش یافته است.

ترکیه جهت پاسخگویی به نیاز فزاینده در بخش حمل و نقل هوایی و در چارچوب دستیابی به اهداف خود، در سال ۲۰۱۳ اقدام به برگزاری مناقصه جهت احداث سومین فرودگاه در استانبول نمود. این مناقصه با ۲۲.۵ میلیارد یورو هزینه بزرگترین مناقصه جمهوری ترکیه می باشد. در چارچوب این پروژه، سومین فرودگاه استانبول سالانه پذیرای ۱۵۰ میلیون مسافر خواهد بود و عنوان بزرگترین فرودگاه جهان را بخود خواهد گرفت. اولین فاز این فرودگاه که هم اکنون در مرحله ساخت می باشد، در سال ۲۰۱۷ آماده بهره برداری خواهد شد.

تمل کوتیل رئیس خطوط هوایی ترکیه طی روزهای گذشته در کنفرانسی به ارزیابی فرودگاه سوم استانبول پرداخته و اظهار داشت: فرودگاه سوم استانبول را تبدیل به مرکز توریسم جهانی در معنی واقعی کلمه خواهد کرد. این فرودگاه روند تاریخ جهان را نیز تغییر خواهد داد. بعنوان خطوط هوایی ترکیه تا به امروز به ۴۵ کشور آفریقایی و ۱۰۰ کشور اروپایی پرواز کردیم. بر تلاشها و فعالیتهای خود افزودیم. حکومت هم در تمامی این مراحل در کنار ما بود و از ما حمایت کرد. با تاسیس فرودگاه سوم، حلقه جدیدی بر موفقیتهای استانبول در زمینه توریسم خواهیم افزود. همچنین در فرودگاه دوم استانبول یعنی فرودگاه صبیحا گؤکچن نیز باندهای جدید پرواز و فرود در دست احداث می باشد. پس از انجام این سرمایه گذاری ها استانبول پیشرو در بخش حمل و نقل هوایی و توریسم خواهد بود و در سایه این امر سالانه پذیرای بیش از ۳۰ میلیون توریست خواهد بود. با تبدیل شدن استانبول به مرکز توریسم جهانی، روند تاریخ در سطح جهان نیز تغییر خواهد یافت.

از سوی دیگر با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بر سود شرکتهای هوایی افزوده می گردد و خطوط هوایی ترکیه نیز در این راستا به رشد و پیشرفت ادامه می دهد. با تاسیس فرودگاه سوم استانبول، این شهر از نظر خطوط هوایی نیز نقطه اتصال اروپا و آسیا خواهد بود. این فرودگاه باعث رونق سرمایه گذاری در بخشها و صنایع جانبی نیز خواهد شد و به رشد ترکیه در زمینه توریسم و تجارت و صنایع کمک خواهد کرد.

نویسنده: دکتر حسین قراملکی عضو هیات علمی رشته اقتصاد دانشگاه کارابوک

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018