آشنایی با فرهنگ و زبان مردم ترکیه

 

ترک ها اغلب مایلند گذشته و تاریخ خود را به قوم هیتان متصل کنند.هیتان،نخستین قوم بزرگی که در آناتولی زندگی می کرده است،که در فاصله دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند و مانند مصر دارای تمدن وسیعی بوده اند.
حدود ۸% جمعیت ترکیه از نژاد ترک و ۱۷% از نژاد کرد هستند. ۳% جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب، یهودی و … در ترکیه زندگی می کنند.
از قدیمی ترین زبان های دنیا و زبان رسمی و مادر ساکنان ترکیه ترکی ترکیه است، اما در این کشور ‌زبان‌های کردی، عربی، ارمنی و یونانی نیز تکلم می‌شود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه نیز به زبان ترکی صحبت می کنند. ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرغیزی، ترکی اویغوری و… نیز شاخه هایی از زبان عمومی ترکی محسوب می شوند.
زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان ترکی ترکیه شناخته می شود، از ریشه ي ترکی اوغوز است که به وسیله ي سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است. به تدریج لغات و اصطلاحات قابل توجهی از زبان ترکی به فارسیو عربی و متقابلا از فارسی و عربی به ترکی وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال 1923)،الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی گردید (1928). در الفبای لاتینی کلمات بصورت فونتیک نوشته و خوانده می شوند. پس از تغییر الفبا، اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد.

تاريخ آخرين ويرايش سه شنبه, 22 مرداد 1392 14:58

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد