خطا
  • The page you are trying to access does not exist.
دوشنبه, 11 خرداد 1394 14:40

بهترین سناریویی که می‌تواند برای ایران در انتخابات ترکیه اتفاق بیفتد پیروزی حزب حاکم ترکیه با کسب کمتر از سه پنجم/در نشست تخصصی بررسی انتخابات آتی پارلمان ترکیه مطرح شد

در نشست تخصصی بررسی انتخابات آتی پارلمان ترکیه مطرح شد

/ تلاش اردوغان برای تغییر قانون اساسی و ایجاد حکومت ریاستی

بهترین سناریویی که می‌تواند برای ایران در انتخابات ترکیه اتفاق بیفتد پیروزی حزب حاکم ترکیه با کسب کمتر از سه پنجم

کرسی‌های پارلمان این کشور، بهترین سناریوی ممکن برای جلوگیری از تقابل ایران و ترکیه در آینده است.

خبرگزاری فارس: تلاش اردوغان برای تغییر قانون اساسی و ایجاد حکومت ریاستی/ بهترین سناریویی که می‌تواند از تقابل ایران و ترکیه جلوگیری کند

سایت ائل پرس نوشت: با توجه به در پیش بودن انتخابات پارلمانی ترکیه که یکشنبه هفته آینده برگزار می شود و اهمیت آن در سیاست های منطقه ای و روابط با ایران، نشست تخصصی در این زمینه با حضور اساتید دانشگاه برگزار گردید و به بررسی سناریوهای مختلف در نتایج انتخابات و اثرات آن بر روابط ایران و ترکیه پرداخته شد.

مسائلی که در این نشست بررسی شد مربوط به تحلیل شرایط انتخابات، وضعیت حزب حاکم یعنی حرب عدالت و توسعه و چگونگی پیروزی مطلق این حزب و اثرات آن در سیاست های خارجی ایران و ترکیه در منطقه بود. این بحث بیشتر حول محور حزب عدالت و توسعه و اندیشه های اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه برای برپایی حکوکت نوعثمانی گری و تعارض های احتمالی آن با جمهوری اسلامی ایران بود. دهقان، دکترای تاریخ و عضو هیئت علمی دانشگاه، کفاش، پژوهشگر مسائل ترکیه و تقی لو، دکترای علوم سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه اساتید حاضر در این نشست تخصصی بودند. در ابتدا دهقان ضمن اشاره به اهمیت این انتخابات و تحلیل شرایط احزاب و نحوه رقابت آنها در این انتخابات، به پیامدهای نتایج آن پرداخت. *مشروح اظهار نظرات این استاد حوزه تاریخ و مسائل استراتژیک به شرح ذیل می باشد

: تلاش اردوغان برای تغییر قانون اساسی و ایجاد حکومت ریاستی انتخابات پارلمانی ترکیه اهمیت بسزایی دارد و از طرفی هم که حزب حاکم، یعنی حزب عدالت و توسعه به دنبال تغییر قانون این کشور از پارلمانی به ریاستی در صورت کسب اکثریت مطلق کرسی ها را دارد، اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. 25 حزب و 165 فرد مستقل برای کسب کرسی های پارلمان ترکیه با هم رقابت می کنند و جمعیت حدود 56 میلیونی هم واجد شرایط رای دادن هستند. لازمه تصاحب کرسی های پارلمان توسط احزاب کسب حداقل 10 درصد آرا می باشد.با توجه به وجود 550 کرسی در پارلمان ترکیه، در صورتی که حزبی بتواند 276 کرسی را تصاحب کند می تواند به طور مستقل دولت تشکیل دهد و در صورت کسب 367 کرسی یعنی 3 پنجم کرسی ها، می تواند بطور مستقل قوانین را وضع کند.

اهمیت این انتخابات برای حزب حاکم، یعنی عدالت و توسعه از جهاتی قابل بررسی است: اول اینکه اردوغان در تلاس برای تغییر قانون اساسی ترکیه و تبدیل نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی بوده چرا که وی ادعا دارد جمهوریت با دموکراسی تداخل دارد. از سوی دیگر حرب عدالت و توسعه به دنبال انتشار چشم انداز 2023 ترکیه و پیشبرد اهداف خود است و همچنین اردوغان سعی بر اصلاحات قانون اساسی در جهت سیستم ایالتی با صلاحیت ها و وظایف فوق العاده استانداری ها است. از سوی دیگر احزاب مخالف بر این باورند که اردوغان سعی دارد نظام ترکیه را به دیکتاتوری تبدیل کند و قدرت را بین خاندان خود تقسیم کند. کردها و علوی ها دو متغیر جدید انتخابات پارلمانی ترکیه از میان 25 حزب حاضر در این انتخابات، رقابت اصلی بین 4 حزب عدالت و توسعه، ملی گرا، آناتورک و دموکراتیک خلق(کردها) است و احزاب دیگر چندان تاثیرگذار نیستند. دو متغیر مهم این انتخابات حضور حزب کردها که پدیده این انتخابات بوده و همچنین حضور علوی ها است که بر اساس گمانه زنی ها این دو می توانند نتایج انتخابات را بر علیه حزب حاکم تغییر دهند. بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته حزب کردها توانسته 10 درصد آرا را کسب کند و به نظر می رسد رقابت اصلی بین حزب حاکم و حزب خلق می باشد.

در این انتخابات سه سناریوی احتمالی در پیش است: الف)حزب عدالت و توسعه صاحب 330 کرسی شود که در این صورت می تواند از طریق رفراندوم نظام سیاسی ترکیه را به ریاستی تغییر دهد. ب) حزب حاکم حتی 276 کرسی را هم نتواند کسب کند . به طور مستقل نتواند دولت تشکیل دهد و مجبور به ائتلاف با احزاب دیگر از جمله کردها شود که البته این موضوع با روحیات اردوغان سازگار نیست. ج) حزب حاکم موفق به کسب 276 کرسی نشده و کردها نیز نتوانند وارد مجلس شوند، در این صورت اردوغان مجبور به ائتلاف با احزاب میانه رو بوده که در این صورت باید فاتحه تغییر نظام سیاسی را بخواند. اگر از جهت تامین منافع ایران به موضوع نگاه شود، بهتر است ائتلاف بین حزب حاکم و کردها صورت گیرد تا اهداف تشکیل حکومت نوعثمانی و دیکتاتور منشی اردوغان تامین نشود.

اگر حزب حاکم بصورت اقتدار گرایانه وارد پارلمان شود حتی می تواند مشکلاتی در جبهه مقاومت منطقه و سیاست عثمانی گری ترکیه به وجود آید که اگر کردها بتوانند وارد مجلس شوند و نقش ایفا کنند می تواند از رویه دیکتاتور مآبی اردوغان کاسته شود. نقش مذاکرات هسته ای ایران در انتخابات ترکیه مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 نیز در این انتخابات و جهت گیری حزب عدالت و توسعه نقش دارد چرا که ترکیه برخلاف برخی کشورهای منطقه از این مذاکرات بصورت مشروط حمایت می کند و شرط آن نیز بستگی به مسائل سوریه دارد. اگر این مذاکرات به سرانجام برسد، ایران و ترکیه می توانند راهکارهای مناسبی در خصوص ارتباط با یکدیگر اتخاذ کنند. در ادامه کفاش، با اشاره به اهمیت این انتخابات و بررسی ابعاد مختلف نتایج احتمالی آن به بیان نکته نظرات خود پرداخت. مشروح صحبت های این پژوهشگر مسائل ترکیه به شرح ذیل می باشد: حزب عدالت و توسعه زوال ناپذیر است حزب عدالت و توسعه در ترکیه تاکنون به عنوان یک حزب بی رقیب تمام ارکان قدرت را در دست دارد و در عرصه های مختلف داخلی و بین المللی برای خود جایگاه باز کرده است.

هدف حزب حاکم در این انتخابات تصاحب دو سوم کرسی های پارلمان است تا بتواند ایده های خود را در ترکیه عملی کند. علی رغم مشکلات و فسادهای مختلف که در سال های اخیر در ترکیه وجود داشت اما باید گفت که حزب اسلام گرای عدالت و توسعه هیچ گاه در ترکیه زوال پذیر نیست. دو حزب عدالت و توسعه و حزب متعلق به کردها در این انتخابات نقش تعیین کننده دارند که حزب کردها در تلاش برای تصاحب حد نصاب 10 درصد آرا است که در این صورت حزب حاکم می تواند ضرر کند. اگر حزب حاکم نتواند اکثریت کرسی ها را از آن خود کند بی شک نخواهد توانست اهداف خود در زمینه تغییر نظام از پارلمانی به ریاستی را پیش بگیرد. پیش بینی بنده این است که حزب حاکم بتواند 330 کرسی پارلمان را بدست گیرد و حتی کردها نیز موفق به کسب 10 درصد آرا نمی شوند که در این صورت ممکن است شاهد بروز برخی هرج و مرج ها باشیم تا جایی که اغلب کردها از هم اکنون ادعا دارند اگر 10 درصد آرا را کسب نکنیم قطعا در انتخابات تقلب صورت گرفته است. به نظر من دلیل رای نیاوردن کردها مربوط به دیدگاه های مذهبی اقوام کرد است که این طیف افراد به کسانی که دیدگاه مذهبی ندارند رای نمی دهند. کردها در این انتخابات قمار بزرگی را شروع کردند که موفقیت خود را در گرو آن می بینند و این در حالی است که حزب حاکم تمام امکانات رسانه ای را در اختیار دارد که در این صورت درصد موفقیت کردها پایین است. بهترین سناریویی که می تواند از تقابل ایران و ترکیه جلوگیری کند بهترین سناریو ممکن در این انتخابات این است که پیروزی حزب حاکم با کسب زیر سه پنجم کرسی ها صورت گیرد تا از اقتدار و یکه تازی اردوغان کاسته شود. از طرف دیگر بدترین سناریو نیز می تواند پیروزی حزب حاکم با کسب سه پنجم کرسی ها باشد که در این صورت تغییر نظام سیاسی را در پی داشته و بزرگترین تقابل میان ایران و ترکیه در سیاست های منطقه ای بروز خواهد کرد. با توجه به اینکه ترکیه پشتیبان اصلی گروه های تروریستی در منطقه است که در صورت پیروزی مطلق حزب عدالت و توسعه می تواند برای جبهه مقاومت نیز خطرساز شده و بزرگترین دستاورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی را با چالش روبرو کند. تقی لو، استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز نیز به بیان دیدگاه های خود در مورد آثار منطقه ای انتخابات پارلمانی ترکبه پرداخته و تشریح کرد: شکاف بین ترکیه و عربستان در حال ترمیم است در سیاست اردوغان نوعی سلطه گری دیده می شود به طوری که سایر احزاب ترکیه زیر سایه حزب عدالت و توسعه حرکت می کنند فلذا نتوانستند در این سال ها موفقیت چندانی به دست آورند. پیروزی قاطع عدالت و توسعه تعارض ایران و ترکیه را افزایش می دهد

اغلب افراد، ترکیه را متهم به حمایت از گروه های تروریستی منطقه می کنند اما اینکه تا چه حد صحت داشته باشد برای ما معلوم نیست هر چند که دولت ترکیه همواره آمادگی خود را برای آموزش نظامی گروه های اسلام گرای معتدل علیه بشار اسد اعلام داشته است.اردوغان از جریان های منتسب به اخوان المسلمین در کشورهای منتخب حمایت کرده و از طرف دیگر با عربستان بر سر مسائل مصر اختلاف پیدا کرده بود که البته بعد از قضایای یمن شکاف بین عربستان و ترکیه در حال ترمیم است. خاورمیانه باتلاق ترکیه است ارزیابی بنده این است که در صورت پیروزی قاطع حزب عدالت و توسعه در ترکیه موجب افزایش تعارضات بین این کشور و ایران مخصوصا در مسائل سوریه و عراق خواهد شد. البته عده ای خاورمیانه را باتلاقی برای ترکیه عنوان کرده اند که نباید خود را وارد این باتلاق کند لذا شاید بتوان گفت که بعد از پیروزی حزب حاکم نیز، شاهد تاثیرگذاری چندان ترکیه در این منطقه نباشیم. در هر صورت بهترین سناریو برای جمهوری اسلامی این است که احزاب رقیب بتوانند نتایج انتخابات را بر علیه حزب حاکم رقم بزنند. بعد از اتفاقات کشورهای عربی و همچنین عمق یافتن قدرت داعش در سوریه، تحلیل گران با چالش جدی روبرو شدند و برای حل معضل منطقه شامات اجماع منطقه ای می طلبد چرا که هیچ کشوری نمی تواند به طور مستقل در این موضوع نقش ایفا کند فلذا ایران و ترکیه نیز باید در این موضوع اجماع کنند که در نتیجه نباید پیروزی حزب عدالت و توسعه را چندان هم ضرر برای جمهوری اسلامی قلمداد کرد. گفتنی است این نشست تخصصی حدود چهار ساعت ادامه داشته و در پایان حضار سوالات خود را مطرح و به تبادل نظر با کارشناسان حاضر پرداختند.

تاريخ آخرين ويرايش دوشنبه, 11 خرداد 1394 14:53

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

طراحی سئو ، بازاریابی اینترنت ، شرکت تجارت الکترونیک پویا سامانه ونک www.pouyaweb.net