تاثیر آزادراه تبريز - بازرگان در ترانزيت ايران و ترکيه

تاثیر آزادراه تبريز - بازرگان در ترانزيت ايران و ترکيه

موج - عضو هيأت مديره شرکت ترکيه‌اي سرمايه‌گذار در آزادراه تبريز - مرند - بازرگان گفت: با احداث اين آزادراه تريلي‌هاي ترکيه از طريق مرز بازرگان به راحتي به سمت تهران و از آنجا به طرف بندر عباس مي‌روند.
به گزارش خبرگزاري موج، تانسل فِرات، عضو هيأت مديره شرکت ترکيه‌اي سرمايه‌گذار در آزادراه تبريز - مرند - بازرگان، در حاشيه «آغاز عمليات اجرايي آزادراه تبريز - مرند - بازرگان» با بيان اينکه با اجراي اين پروژه، مرز بازرگان به تهران متصل مي‌شود، اظهار کرد: طول اين آزادراه ۲۵۳ کيلومتر است که تلاش مي‌کنيم در طول ۵ سال و هر چه سريع‌تر اجراي آن به اتمام برسد

.
وي با اشاره به اينکه قطعا يک راه استاندارد خواهيم ساخت، ادامه داد: اين پروژه باعث مي‌شود تريلي‌هاي ترکيه از طريق مرز بازرگان به راحتي به سمت تهران و از آنجا به طرف بندرعباس بروند.
عضو هيأت مديره شرکت برگيز ترکيه افزود: دو ملت ايران و ترکيه دو کشور دوست و همسايه هستند و در تاريخ ترکيه نيز اشاره شده که شهر تاريخي تبريز به ترکيه متصل شود.
وي با بيان اينکه حضرت مولانا اهل تبريز بود و اين موضوع براي ما از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، گفت: اين آزادراه، ترکيه را به تبريز متصل مي‌کند و سبب مي‌شود توريست‌هاي بسياري از ترکيه به تبريز بيايند.
تانسل فرات همچنين درخصوص اينکه «انتظار کاميون‌هاي ايراني در مرز بازرگان در سمت ترکيه مشکلاتي را براي آنها به وجود آورده؛ دولت ترکيه چه برنامه‌اي براي رفع اين مشکل دارد؟»، گفت: وزارت راه ترکيه با جديت در حال پيگيري اين موضوع است ضمن اينکه احداث اين آزادراه مي‌تواند در رفع اين مشکل تأثيرگذار باشد.
در سفر استاني رئيس‌جمهور و هيأت دولت به استان آذربايجان شرقي، عمليات مطالعاتي-اجرايي پروژه آزادراه ۲۵۳ کيلومتري تبريز - مرند - بازرگان چهارشنبه، ۳۰ ارديبهشت، با حضور وزير راه و شهرسازي و با دستور رئيس‌جمهور از طريق ويدئو کنفرانس آغاز شد.
آزاد راه تبريز - مرند - بازرگان نخستين آزادراهي است که توسط سرمايه‌گذار خارجي در کشور اجرا مي‌شود. اين آزادراه از نظر ترافيک بين‌المللي و موقعيتي که در کريدور شرقي - غربي (جاده ابريشم)، مسير آسيا - اروپا و شبکه‌هاي بزرگراهي آسيا دارد از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
آزادراه مذکور بخشي از آزادراه تهران - بازرگان، کوتاه‌ترين مسير جهت اتصال پايتخت کشور به مرز بازرگان است، از جمله اهداف مهم اين طرح، احداث بخشي از آزادراه سراسري کريدور بين‌المللي شرق - غرب و شبکه بزرگراهي آسيا، کاهش مصرف سوخت، تکميل شبکه ترانزيتي کشور و اتصال آن به مرز کشور ترکيه و کشورهاي اروپايي، کاهش زمان سفر، افزايش ايمني و کاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي است.
۳۵ درصد از منابع مالي اين آزادراه و همچنين پرداخت هزينه‌هاي استملاک اراضي توسط دولت ايران و ۶۵ درصد منابع مالي اين پروژه نيز از سوي طرف مشارکت‌کننده در سرمايه‌گذاري تأمين مي‌شود.
زمان بهره‌برداري از اين پروژه از سال ۹۶ به صورت تدريجي آغاز خواهد شد، آزادراه تبريز- مرند-بازرگان به طول ۲۵۳ کيلومتر، به عرض حدود ۳۳ متر، با سه باند رفت و سه باند برگشت احداث مي‌شود، مدت مطالعات و اجراي پروژه پنج سال و زمان بازگشت سرمايه تأمين‌کننده مالي پروژه ۱۸ سال خواهد بود. -

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018