سفارت ایران تنها سفارت در حریم ممنوعه ی عثمانی

یکی از بناهای زیبا و تاریخی استانبول ساختمان کنسولگری ایران در نزدیکی منطقه ی سلطان احمد است
در زمان قاجار هر ساله سفارت از محله اي به محله اي دیگر منتقل مي شد و بدليل بهانه جوئي عثمانيها سفير ايران مجبور بود خانه اي را به نام اشخاص ثالث براي سفارت اجاره كند . سرانجام در 5 ربيع الاول 1282 ه.ق ميرزا حسين خان سپهسالار عريضه اي به ناصرالدين شاه نوشته و موضوع گرفتاري و سرگرداني سفير و اعضاي سفارت را به اطلاع شاه رسانده و درخواست كرد زميني مناسب بدينمنظور خريداري شود

. شاه در پاسخ فرمان خريد زمين و ساخت بنا را صادر كرد. بدين ترتيب در اول ربيع الاول 1283 ه.ق زمين كنوني را در 2830 زرع مربع در بهترين و مرغوبترين نقاط استانبول مشرف به منطقه تاريخي و بسيار مهم باب عالي كه منطقه حكومتي بوده ساختمان نخست وزيري و تمام وزارتخانه ها در آن قرار داشته به مبلغ 7358 تومان خريداري نمود.
زمين مزبور متعلق به يكي از پاشاهاي عثماني بود و وقتي آنرا به دولت ايران فروخت دولت عثماني وي را بدليل فروش زمين مشرف به بابعالي به يك سفارت خارجي از خدمت اخراج و مدتي از استانبول تبعيد نمود.

بعد از خرید زمین معماری ساختمان سفارت به یک معمار برجسته ی ایتالیایی که معمار کاخ بیلربیی نیز بود واگذار شد به همین دلیل ساختمان سفارت شباهت زیادی به کاخ بیلر بیی در استانبول دارد .
مهمترین ویژگی این ساختمان هم منحصر به فرد بودن آن در منطقه ی تاریخی استانبول است چون تنها سفارت موجود در شبهه جزیره ی تاریخی فاتح در استانبول میباشد زیرا عثمانی ها به هیچ کشوری در این شبهه جزیره اجازه ی ساخت سفارت نمیدادند در آن زمان سفارت ها بیشتر در منطقه ی بی اوغلو (اطراف میدان تقسیم) بودند

بناي فعلي از بناهاي مهم و تاريخي محسوب مي شود و در زمان ساخت جز قصرهاي سلطنتي در شهر استانبول، عمارتي نبود كه از لحاظ معماري و موقعيت با كاخ سفارت ايران برابري كند. اين بنا كه روزگاري با عنوان فيروزه ايران شهرت داشته پس از انقلاب اسلامي بويژه در ده اخير بازسازي و مرمت گرديده و بخش هائي نيز بدان افزوده شده است.
در زمان عثمانی ها این ساختمان سفارت ایران بود و بعد از تغیر پایتخت از استانبول به آنکارا تا به امروز میزبان سر کنسولگری ایران میباشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد