سه شنبه, 22 ارديبهشت 1394 12:27

مسئله بنزین در مسافرت به ترکیه

مسئله بنزین در مسافرت به ترکیه

طبق قانون، شما میتوانید فقط با بنزین موجود در باک خودرو از مرز خارج شوید و بردن حتی نیم لیتر بنزین در در ظرف جداگانه ممنوع است و در گمرک (بخصوص طرف ترکیه)  بشدت از اینکار جلوگیری می شود.

باز هم طبق قانون…….

شما بشرطی میتوانید با باک پر بدون مشکل از مرز رد شوید که از آخرین خروج قبلیتان از مرز حداقل سه ماه گذشته باشد. یعنی اگر زود تر از سه ماه اقدام به سفر مجدد زمینی با خودرو شخصی کنید بایستی جریمه بنزین بپردازید (که البته در گمرک به آن ما به التفاوت بنزین گفته می شود ) . این رقم برای هر لیتر بنزین ۶۳۰۰ تومان است و باک ماشین شما اگر هم خالی باشد پر محسوب می شود. مثلا اگر خودرو شما باک ۷۰ لیتری داشته باشد و زود تر از سه ماه سفر مجدد داشته باشید باید ۴۴۰۰۰۰ تومان قبل از خروج از مرز بپردازید


دوستانی که از آذربایجان ایران به وان مسافرت میکنند معمولا مشکل بنزین ندارند و یک باک پر ، از موقع راه افتادن از دم منزل +گشت و گذار در وان+ برگشت تا دم درب منزل کافی است و مازاد هم هست !

بنزین در ترکیه در زمان نگارش این مطلب کحدود ۵ لیر ترک است که با احتساب ۱۳۰۰ تومان قیمت فعلی لیر میشود حدود لیتری ۶۵۰۰تومان که معمولا بصرفه نیست و بهمین خاطر ، شهرهایی مثل وان و ایغدیر و دوبایزید و ترابزون که شما را مجبور به سوختگیری در خاک ترکیه نکنند مناسب سفر زمینی هستند و برای مسافرت به استانبول و آنکارا و آنتالیا معمولا از هواپیما استفاده کنیم بهتر است ( که این کار نیز از طریق وان و با استفاده از خطوط داخلی ترکیه بسیار ارزان است)
اگر از طریق مرز رازی از کشور خارج می شوید در شهر خوی یا پمپ بنزینی که در مسیر خوی به مرز رازی وجود دارد باک خودرو را پر کنید. پمپ اخیر زود تر از ساعت هفت و نیم صبح بسته هستند و کارشان شبانه روزی نیست. یک پمپ بنزین نقلی هم در دو سه کیلومتری مرز هست که من توصیه اش نمیکنم و هیچوقت سوختگیری را به این پمپ موکول نکنید.

در صورتیکه از مرز بازرگان استفاده میکنید میتوانید در ماکو یا بازرگان سوختگیری کنید . برای عبور از طریق مرز سرو توصیه ی من ، سوختگیری در شهر ارومیه و بردن یک ظرف ده لیتری بنزین تا دم مرز و تخلیه آن در باک ، قبل از خروج از مرز است .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018