خطا
  • The page you are trying to access does not exist.
سه شنبه, 08 ارديبهشت 1394 15:27

توقیف دومین تریلی ایرانی قاچاق سیگار در ترکیه

 ماموران مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان یافته پلیس ترکیه، از یک کامیون ایرانی 570 هزار بسته سیگار کشف و راننده و شخص دیگری که وی را همراهی می کرد را دستگیر کردند.
به گزارش ایرنا، این دومین عملیات پلیس و ماموران گمرک ترکیه در یک هفته گذشته علیه قاچاق سیگار از ایران به این کشور است .
هفته گذشته نیز از یک کامیون ایرانی در نزدیکی ارزروم، 128 هزار بسته سیگار قاچاق کشف و راننده ایرانی آن دستگیر شد.
شبکه خبر ان.تی.وی ترکیه گزارش داد که نیروهای شعبه مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان یافته این کشور ظهر دیروز (یکشنبه) در مسیر جاده ارزروم - ارزنجان کامیون ایرانی را متوقف و محموله آن را بازرسی کردند

.
در بازرسی، 570 هزار بسته سیگار که در داخل کیسه های پوست بادام جاسازی شده بود، کشف شد و راننده 45 ساله آن که نام وی به اختصار م.ق و شخص همراه وی ز. ر قید شده، دستگیر شدند.
ان.تی.ی افزود سیگار کشف شده به مرکز جمع آوری زباله ارزنجان منتقل شده و سوزانیده شده است.
رییس شهربانی ارزنجان به خبرنگاران گفته است که ماموران امنیتی فعالیتهای خود را در مبارزه با قاچاق سیگار افزایش داده اند.
زیاد بودن قیمت سیگار در ترکیه نسبت به ایران، همواره انگیزه قاچاق این کالا است و در دوره اخیر با صادرات رسمی سیگار از ترکیه به کشورمان، بازار جدیدی برای قاچاقچیان ایجاد شده و آنان سیگاری را که به صورت رسمی وارد کشور می شود، دوباره به ترکیه قاچاق می کنند.
در حالیکه یک بسته سیگار در ترکیه معادل بیش از 3،7دلار (10لیر ترک) فروخته می شود، سیگاری که از ترکیه به ایران صادر شده و دوباره قاچاق وارد این کشور می شود، حداکثر 2،2 دلار در دستفروشی ها عرضه می گردد.
با توجه به اینکه از اول سال جاری میلادی مالیات دخانیات و بسیاری از کالاها و خدمات در ترکیه افزایش یافته، قاچاق کالا بویژه سیگار به این کشور جذابیت اقتصادی بیشتری یافته است.
به گفته بندوی پالان دوکن رییس کنفدراسیون اصناف و کسبه ترکیه موسوم به تسک (TESK)، از هر پنج بسته سیگار یک بسته در ترکیه قاچاق فروخته می شود.
وی افزود در خرده فروشی ها سیگارهای صادراتی ویژه ایران که نشان تولید ترکیه را دارد فروخته می شود.
قاچاقچیان این سیگارها را که رسمی به بازار ایران وارد شده، دوباره به ترکیه قاچاق کرده و این سیگار را در دستفروشی ها به راحتی به فروش می رسانند. مصرف کنندگان نیز به اعتبار ساخت ترکیه این سیگارها را خریداری می کنند.
بهای سیگارهایی که از ایران وارد ترکیه می شود، با وجود مالیات های اعمال شده برای عرضه در بازار ایران، بازهم نسبت به قیمت های جاری در ترکیه پایین می باشد و این مشوقی برای قاچاقچیان شده است.
موضوع قاچاق سیگار در ترکیه اخیرا در تحقیق مفصل کمیته ملی سلامت این کشور، مورد بررسی قرار گرفت.
در این گزارش برخلاف ادعای شرکت های تولید سیگار آمده است استناد تولید کنندگان به اینکه افزایش مالیات سیگار موجب تشویق قاچاق می شود، صحت ندارد و در واقع تولید کنندگان بزرگ سیگار در جهان از قاچاق سیگار سود هم می برند.
ناظران آگاه در آنکارا با اشاره به اینکه موضوع قاچاق سیگار یکی از نگرانی ها مرزهای ایران و ترکیه است، بر لزوم تدوین یک برنامه منسجم و هماهنگ با همه نهادهای زیربط امنیتی و اداری جهت مبارزه با قاچاق سیگار تاکید دارند.
عصر ایران - ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

طراحی سئو ، بازاریابی اینترنت ، شرکت تجارت الکترونیک پویا سامانه ونک www.pouyaweb.net