وزیر اقتصاد ترکیه: همکاری تجاری با ایران به سرعت رشد می کند

مصطفی الی تاش وزیر اقتصاد ترکیه با اشاره به رفع تحریم ها و شروع فرایند الحاق اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی، گفت: بر این باور است که در دوران پساتحریم همکاری های تجاری دو کشور همسایه ایران و ترکیه به سرعت روبه افزایش خواهد گذاشت

اتاق خبر: الی تاش این مطلب را در گفت و گو با مدیر اخبار اقتصادی شبکه خبر «ان.تی.وی» عنوان کرد و گفت: جامعه 80 میلیونی ایران سالهاست که تحت تحریم قرار داشت و اکنون با برداشته شدن آن، بازار بسیار بزرگی در همسایگی ترکیه در حال شکوفایی است و ترکیه با توجه به آشنایی 50 درصدی مردم ایران با زبان و فرهنگ این کشور از شانس خوبی برای همکاری تجاری با ایران برخوردار است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ او گفت: با توجه به اینکه مردم سالهاست به خاطر تحریم ها خیلی از خریدهای خود را به تعویق انداخته اند، لذا حداقل برای یک دوره ای، گرایش به مصرف در جامعه ایران بالا خواهد ماند.
الی تاش یکی از 5 وزیر همراه احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه در سفر شنبه گذشته وی به ایران بود که در بازگشت ملاقاتهای خود با مقامات کشورمان را مفید و سازنده ارزیابی کرده است.
الی تاش تاکید دارد که اجرای خوب موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور و افزایش شمار کالاهای مشمول این موافقتنامه، راه را برای گذار به نظام تجارت آزاد ایران و ترکیه هموار خواهد کرد.
در سال 2015 میلادی حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با نزدیک به 29 درصد کاهش نسبت به سال 2014، به 9 میلیارد و 761 میلیون و 482 هزار دلار رسید. اما دست اندر کاران تجارت با ایران ابراز امیدواری می کنند که در سال جاری حجم مبادلات تجاری ماهانه دوباره از سقف یک میلیارد دلار فراتر رود.
در اولین ماه سال جاری حجم مبادلات بازرگانی دو کشور نزدیک به 600 میلیون دلار شد.
وزیر اقتصاد ترکیه در ادامه در خصوص فرایند کلی تجارت در سال جاری میلادی گفت: امیدوارند رقم صادرات در پایان سال به 155 میلیارد دلار برسد.
صادرات ترکیه در سال 2014 میلادی 157.610 میلیارد دلار بود که در سال 2015 میلادی با 8.7 درصد کاهش به 143.883 میلیارد دلار رسید

.
کانال تلگرام ترکیه پرتال بپیوندید

 اینستا گرام ترکیه پرتال

..

تاريخ آخرين ويرايش یکشنبه, 08 فروردين 1395 14:08

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد