مزیات پزشکی ترکیه نسبت به ایران

نخستین کارگروه مهندسی پزشکی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد تشکیل شد که در این راستا بر عزم جدی ساخت ایمپلنت و ایرانی تأکید شد زیرا یکی از مشکلات کشور کمبود دستگاه پت‌اسکن است بطوریکه ترکیه ۷۶بیشتر از ایران دارد

به گزارش ترکیه پرتال به نقل از تسنیم، نخستین نشست کارگروه مهندسی پزشکی به همت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد برگزار شد

.
تصویر مربوط به یکی از مراکز مجهز بیمارستان آجی بادم استانبول می باشد
در این راستا محمد مهدی صدوقی - دبیر کارگروه باشگاه تخصصی مهندسی پزشکی در پرداختن به زوایای مختلف مهندسی پزشکی اظهار داشت: ارتباط بین مسائل پزشکی و مهندسی پزشکی باید هرچه بیشتر تقویت شود.

وی با اشاره به برخی مصادیق مرتبط با مسائل مهندسی پزشکی گفت: مثلاً در ایران 3 تا 4 دستگاه پت اسکن وجود ندارد، در حالیکه در کشور همسایه‌مان مانند ترکیه 80 دستگاه وجود دارد و بیماران ایرانی مجبور هستند با هزینه‌های 250 میلیون ریالی به این کشور بروند. زیرا این دستگاه‌های تصویربرداری 8 لایه بدن را تشخیص می‌دهد و کاربرد بسیاری در تشخیص سرطان دارد.

صدوقی در ادامه پرداختن به مصادیق مهندسی پزشکی عنوان کرد: مثلاً ساخت ایمپلنت در ایران امکان پذیر است ولی مجبور هستیم عمده ایمپلنت‌ها را از کره و چین وارد کنیم و هزینه آن را با پول نفت پرداخت بپردازیم در حالیکه با توجه به کاهش قیمت نفت ادامه این روند فاجعه‌ای بیش نیست. بنابراین می‌طلبد نیروهای متخصص و متدین در رشته مهندسی پزشکی را جذب کرد.

دبیر کارگروه باشگاه تخصصی مهندسی پزشکی در ادامه به برخی از مشکلات در این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: از طرفی هم مشاهده می‌کنیم یک شرکت دارویی داخلی مواد اولیه دارو می‌سازد که هر یک کیلو آن ارزش بسیاری دارد در حالیکه از آن طرف همین مواد اولیه گران را از هند وارد کشور می‌کنند.

صدوقی به سابقه مهندسی پزشکی در کشورمان گریزی زد و گفت: تا سال 63 فقط مقطع کارشناسی را در رشته مهندسی پزشکی داشتیم در حالیکه قدمت تجهیزات پزشکی به 3 هزار سال قبل برمی‌گردد ولی خوشبختانه هم اکنون مقاطع دکترا را در مهندسی پزشکی داریم و به نوعی انجام برخی کارها بدون بهره‌گیری از مهندسی پزشکی امکان پذیر نخواهد بود همانطور که قبل از هر جراحی باید نوار قلب گرفته شود. بنابراین مقوله مهندسی پزشکی در تمام زمینه‌های پزشکی عجین شده است.  

وی همچنین در ادامه به اهمیت مقوله تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی نیز اشاره‌ای کرد و گفت: هم‌اکنون 32 هزار کارشناس ارشد و دکترای مهندسی پزشکی داریم که باید برای جذب کارآفرینان آنان اقدام شایانی کرد.

در ادامه برگزاری نخستین نشست کارگروه تخصصی مهندسی پزشکی پرفسور کریم زارع - رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد نیز در تشریح برنامه‌های آینده کارگروه تخصصی مهندسی پزشکی به تسنیم عنوان کرد: برنامه آینده باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در جهت تجاری سازی و کارآفرینی است، به همین دلیل معاونت تجاری‌سازی و کارآفرینی توسط هیئت امنای باشگاه تصویب شده و مورد تایید ریاست دانشگاه آزاد نیز قرار گرفته است و با ایجاد این معاونت گام‌های جدیدی برای نخبگان جهت تجاری‌سازی ایده‌ها و کارآفرینی برداشته خواهد شد.

به گزارش تسنیم باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در راستای اجرایی کردن سیاست‌های جمهوری اسلامی و منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه برنامه‌ریزی برای جذب نخبگان و جلوگیری از فرار مغزها به عنوان نخستین مرکز شناسایی جذب، هدایت و حمایت پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاهی در کشور در سال 1377 تاسیس شده است. .

تاريخ آخرين ويرايش پنج شنبه, 05 فروردين 1395 13:41

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018