اگر ترکیه بخواهد گاز ایران از طریق این کشور به اروپا می رود

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، انتقال گاز ایران به اروپا از طریق خاک ترکیه را منوط به تصمیم ترکیه دانست.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در نشست خبری خود که پس از برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در هتل همای تهران برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی اظهار داشت انتقال گاز ایران به اروپا از طریق خاک ترکیه را منوط به تصمیم ترکیه است

.

زنگنه در ارتباط با انتقال گاز این کشور به اروپا گفت:"انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه بستگی به نظر ترکیه دارد که آیا آنها قصد دارند گاز ایران را خودشان تحویل بگیرند و صادر کنند و یا اینکه ایران گاز را مستقیم به اروپا صادر خواهد کرد و آیا حق ترانزیت را به ترکیه خواهد داد؟ نرخی که ترکیه برای صادر کردن گاز تعیین کرده چه قدر خواهد بود؟ به نحوی که اگر نرخ بالا باشد تصمیم بر این است که از طریق LNG در بازار اروپا حضور پیدا کنیم."

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر استراتژی ایران درباره تولید و صادرات محصولات نفت گفت:"بخاطر اینکه دچار مشکلات نشویم قصد داریم گاز خود را به کشورهای مختلف صادر کنیم. وارد‌کنندگان نیز چنین هستند؛ آنها نیز از کشورهای متفاوت باهم خرید می‌کنند. مثلا نمی توانیم منتظر اجازه صادرات گاز توسط ترکیه باشیم. باید گزینه‌های صادرات خود را افزایش دهیم".

این در حالی است که امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین‌الملل وزیر نفت پیش از برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) درپاسخ به همان پرسش خبرنگار آناتولی گفت: "ایران دارای گاز به اندازه ای که به خواهد به اروپا صادر کند، نیست."

زمانی‌نیا در ادامه فزود:"ما به اندازه اینکه به اروپا صادر کنیم نه گاز نه LNG تولید نمی کنیم، هم اکنون این میزان گاز در دست نداریم. مصرف گاز در ایران بسیار زیاد است. در حال حاضر برای صادرات به اروپا آن قدر گاز نداریم، این تا 5 -6 سال آینده امکان پذیر نیست."

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018