مجلس ترکیه لایحه فروش ملک در ترکیه به خارجیان را قبول کرد

 مجلس ترکیه لایحه فروش ملک در ترکیه به خارجیان را قبول کرد

کشور ترکیه لایحه فروش ملک در ترکیه به خارجیان که به منظور جذب جذب نمودن سرمایه های خارجی به مجلس این کشور ارائه شده بود را تصویب کرد . بر اساس این قانون که اصلاحیه ی قانون قبلی در مورد خرید ملک در ترکیه توسط خارجیان بود ،میزان فروش ملک در ترکیه به خارجیان از 5/2 هکتار به 30هکتار افزایش یافت و این قانون به هیات دولت اجازه افزایش تا متراژ دو برابر را می دهد لازم به یادآوری است بر طبق این قانون اجازه فروش ده درصد از میزان ملکهای خصوصی هر شهر نباید فراتر رود.


  
هنوز جزئیات این مصوبه در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است ولی پیش بینی می شود انعطاف جدی در شریط 'اصل عمل متقابل' كه فروش ملك به خارجیانی كه كشورهای تابع آنها اجازه فروش ملك به اتباع تركیه را نمی دهند، داده شود و اتباع كشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران ، كشورهای عربی حوزه خلیج فارس، جمهوری آذربایجان و قزاقستان نیز بتوانند از این پس به خرید ملک در ترکیه اقدام كنند.
نكته مهم دیگری كه در قانون جدید پیش بینی شده، حذف كسب نظر از وزارت امور خارجه تركیه در فروش ملك به خارجیان می باشد. در قانون قبلی برای فروش ملك به خارجیان، اعلام نظر وزارت امور خارجه تركیه یكی از شرایط الزامی بود.
همچنین در قانون قبلی فروش ملك به خارجیان در محدوده های نزدیك به مناطق نظامی ممنوع بود كه در قانون جدید تابع كسب مجوز لازم از مراجع مربوطه الزامی شده است.
فروش ملک در ترکیه به خارجیان در برخی مناطق تركیه از هم اكنون به بیش از 10 درصد رسیده و لذا تصویب و اجرایی شدن این قانون نیز فرصت جدیدی برای خریداران خارجی ایجاد نخواهد كرد.
مهمترین مناطقی كه تاكنون اتباع خارجی كشورهایی كه مطابق اصل متقابل در تركیه ملك می خریدند و اكثر آنها را اروپائیان تشكیل می دادند، مناطق توریستی آنتالیا در جنوب و موغلا در جنوب غربی تركیه است.
بر اساس آمار دولتی منتشر شده اكنون در تركیه 125 هزار و 452 نفر خارجی صاحب املاكی به وسعت 89 میلیون و 296 هزار و 390 مترمكعب می باشند.
بیشترین شهری كه تاكنون اتباع خارجی در آن اقدام به خرید ملك نموده اند شهر قونیه است كه نزدیك به 6 میلیون و 484 هزار و 158 مترمكعب ملك توسط خارجیان خریداری شده است. پس از قونیه شهرهای آنتالیا، موغلا، آیدین، استانبول، بورسا و ازمیر قرار دارند.
در شهرهایی همانند آغری، حكاری و شیرناك نیز هیچ ملكی توسط خارجی ها خریداری نشده است.
بیشترین خریداران آلمانی ملك، آنتالیا را برگزیده اند و انگلیسی ها شهر موغلا را برای خرید مسكن ترجیح داده اند. در شهر آنتالیا 2٫3 میلیون مترمكعب توسط آلمانی ها خریداری شده است. اتباع كشورهای دانمارك و هلند پس از آلمانی ها بیشترین ملك را در آنتالیا خریداری كرده اند .
در شهر استانبول نیز بیش از 4 هزار و 380 شهروند تابع آلمان دارای ملك می باشند.
بر اساس این قانون شهروندان 89 كشور که از جمله ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تركمنستان، كشورهای عربی خلیج فارس نیز به لیست سایر کشورهای مجاز به خرید ملک درترکیه ، اضافه می شوند .
تركیه انتظار دارد با اجرایی شدن این قانون حدود 10 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب كند.

 
 
منطقه بلک  ( Belek) :
در فاصله 25 کیلومتری از شرق فرودگاه بین المللی آنتالیا واقع شده و یکی ازعمده  جذابیت های آن ،داشتن  16 زمین گلف بسیارعالی است که آنرا به یکی از پرجاذبه ترین و توسعه یافته ترین اماکن تفریحی تبدیل است . بِلِک  در سال 2008 از سوی سازمان  جهانی گلف  موفق به کسب  مقام برتر سال گردید.
علاوه بر گلف ،موج سواری و اسکی روی آب ،قایقرانی ،رافتینگ ،کوهنوردی و شکار از جمله امکانات تفریحی موجود در بِلِک است، پس چنانچه یکی از علاقمندان  به ورزش هستید ، بلک تنها جای مناسب در ترکیه برای شماست !
 در صورتیکه خواهان گذراندن تعطیلاتی کم تحرک درمحیطی آرام هستید ، بلک  برای شما بهترین گزینه است .ساحلی زیبا و پهناور با چشم اندازی از جنگل درختان کاج و صنوبر در زمینه، رودخانه ای که از کوه های تاروس سرچشمه گرفته و در دشت جریان دارد ،آرامش را به جسم و روان شما هدیه می دهد . دریای آرام و ساحل امن آن، این فرصت را به شما می دهد که در کمال آرامش و امنیت  و در حالیکه کودکانتان به بازی و تفریح مشغولند ، از آفتاب دلچسب مدیترانه کمال استفاده و لذت را ببرید .
اقامت در بِلِک  این فرصت را به شما می دهد که بتوانید از جذابیت های سایر مناطق موجود در آنتالیا نیز استفاده نمائید .به عنوان نمونه قادر خواهید بود ازپِرگه که در فاصله 18 کیلومتری  آنتالیا قرار دارد ، دیدن کنید. مکانی با معماری قدیمی و دارای بناهایی از قبیل ورزشگاه ، حمام عمومی و ... که جزو یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری  منطقه به شمار می آیند

خرید ملک در ترکیه
مژده  به هموطنان عزیزی که  متقاضی خرید ملک در ترکیه  هستند
 
پس از سالها بحث و بررسی در ماه می سال 2012 لایحه شماره 2644- ماده 35 مورد تصویب مجلس ترکیه قرار گرفت که مضمون قانون مطرح شده از سوی دولت ترکیه مبنی برحذف اصل عملکرد متقابل برای دولت ها میباشد، و به معنای این است تمامی شهروندان خارجی قادر به خرید املاک و مستغلات در ترکیه هستند حتی اگر کشور متبوع، خود این گونه حقوق را به کشور ترکیه اعطا ننموده باشد و امروز با مشخص شدن لیست کشورهای مجاز به خرید، این قانون به اجرا درآمد و بدین معنی است که با اتباع ایرانی مانند اتباع ترک و یا سایر کشورها خارجی رفتار خواهد شد و قوانین انتقال سند مالکیت ملک و وراثت ملکی که برای اتباع ترک اجرا میشود برای ایرانیان نیز قابل استناد خواهد بود و این املاک به همان صورت نیز قابل فروش و انتقال سند هستند.
با تصویب این قانون فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری افزایش یافته و با این سیاست اقتصاد ترکیه بیش از بیش رشد خواهد کرد. طی سالیان اخیر دولت ترکیه همواره سعی بر این داشته تا شرایط کار و تجارت بین الملل را همواره بهبود بخشد. همچنین کشور ترکیه یکی از بهترین کشور های دنیا با توجه به فرهنگ و سهولت رفت و آمد به ایران برای اخذ اقامت در ترکیه ، سرمایه گذاری و کار برای ایرانیان می باشد.
با اجرای قانون جدید اتباع خارجی و ایرانیان امکان خرید ملک در ترکیه و همچنین  اراضی شهری را تا سقف 300،000متر مربع جهت سرمایه گذاری خواهند داشت و برای خرید اراضی  میبایست قبل از خرید طرح پیشنهادی خود را آماده در دست داشته باشند. لذا کلیه افراد حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال  پروژه خود به وزارت شهرسازی و محیط زیست ترکیه تا ظرف مدت 2 سال خواهند بود که بعد از تایید طرح مربوطه به دفتر ثبت زمین های محلی ارسال خواهد شد.
لازم بذکر است ایرانیان همانند سایر اتباع خارجی
دیگر بواسطه خرید ملک در ترکیه میتوانند از مزایای اقامت کوتاه مدت در شهر های ترکیه برخوردار شوند و بواسطه آن امکان خرید اتومبیل و ثبت نام فرزندان درمدارس ترکیه را خواهند داشت.
 
توجه نمایید این قانون بمنزله اخذ شهروندی ترکیه و داشتن اجازه کار نیست و برای موارد اخیر میباست
مراحل/مجوزهای قانونی دیگری طی و اخذ گردد شهرهای توریستی ترکیه از جمله  استانبول آنتالیا وآلانیا  سایر شهرهای اطراف آن (بلک، آلانیا، سیده، کمر) از جذاب ترین مناطق در میان سرمایه گذاران املاک می باشند و با این فرصت دولت ترکیه امکان توسعه و پرجاذبه تر کردن صنعت توریست در این مناطق خواهد داشت. بدین لحاظ با جاذبه های توریستی بیشتر، افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه خواهیم داشت و انتظار می رود که ارزش ملک در ترکیه در بلاخص در محل های رو به دریا بالا رفته و برای چند سال آینده از افزایش چشم گیری برخوردار باشد

تاريخ آخرين ويرايش یکشنبه, 04 اسفند 1392 12:31

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018