مقدمات تحصیل در ترکیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به دلیل عدم آشنایی با سیستم دانشگاهی این کشور در بیشتر مواقع دچار مشکل میشوند.به همین دلیل توصیه میشود مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.:

1. اعتبار سنجی دانشگاه مبدا شما (Tnıtım Belgesi ): اولین و مهم ترین گام در راستای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه (قبل از انجام هر گونه اقدامی نظیر شرکت در آزمون فوق لیسانس و دکترا یا زبان و یا ... ) بایستی نسبت به حصول اطمینان از اعتبار دانشگاه/دانشگاه های مقاطع قبلی خود در شورای آموزش عالی ترکیه موسوم به (YÖK) اقدام نمایید.عدم توجه به این موضوع متاسفانه طی یک سال گذشته منجر به اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی دانشگاه های ترکیه گردیده است.برای این منظور داوطلب بایستی به شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK ) واقع در شهرک بیل کنت آنکارا مراجعه نموده و با ارائه درخواست کتبی تحت عنوان شناسایی دانشگاه های مقاطع قبلی من (با ذکر نام دانشگاه/دانشگا هها ) نسبت به دریافت برگه ای دال بر معتبر بودن دانشگاه های نامبرده خود اقدام نماید.مراتب اداری دریافت این برگه (Tnıtım Belgesi ) بسیار کوتاه بوده و طی زمان اندک کاری صادر می گردد.
نکته1:معمولا در مورد دانشگاه های اصلی دولتی ایران (وزارت علوم و وزرات بهداشت – دوره های روزانه و شبانه ) و دانشگاه های آزاد مشکلی بوجود نیامده و این امر بیشتر متوجه سایر دانشگاه های موجود در ایران می باشد.
نکته2: ارائه این برگه در مراحل ثبت نام به منظور اخذ پذیرش الزامی نیست.لیکن با توجه به اینکه بعد از قبولی و اشتغال به تحصیل این موضوع به صورت سیستمیک توسط YÖK بررسی می گردد حصول اطمینان در بدو اقدام توصیه می گردد.چون معمولا عدم شناسایی دانشگاه مقطع قبلی بعد از اشتغال به تحصیل حتی اگر داوطلب در مراحل آخر تحصیل خود نیز باشد نیز منجر به اخراج خواهد گردید.

2. ترجمه گواهینامه های تحصیلی و ریز نمرات مقاطع قبل : جهت ثبت نام به منظور اخذ پذیرش از دانشگا ههای ترکیه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا بایستی کلیه مدارک مربوط به مقطع/مقاطع قبلی بعد از ترجمه به زبان انگلیسی یا ترکی توسط مترجم رسمی وزارت دادگستری ایران و تایید توسط وزارت امور خارجه ایران و نهایتا تایید توسط سفارت ترکیه در تهران (یا سرکنسول های این کشور در تبریز یا ارومیه) توسط خود داوطلب یا نماینده قانونی وی به اینستیتو مربوطه تسلیم گردد.
نکته1:لازم به توضیح است که اصل مدارک ترجمه شده بعد از کپی برابر اصل سازی به داوطلب بازگردنده می شوند.
نکته2: با توجه به اینکه مبنای ارزشیابی نمرات در ایران عدد 20 می باشد در طی مراحل ثبت نام بایستی معدل مقطع قبلی داوطلب توسط مسئول ثبت نام دانشکده براساس مبنای 100 محاسبه گردد.
نکته3: در صورتی که داوطلبی فارغ التحصیل دوره کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته بوده است بایستی نمره معدل وی توسط مسئول ثبت نام به صورت میانگین معدل دوره کاردانی و معدل کارشناسی محاسبه و سپس به میزان آن از مبنای 100 تبدیل گردد.
نکته4:جهت انجام مراحل ثبت نام در صورتی که خود داوطلب به صورت حضوری مراجعه ننموده است پذیرش انجام ثبت نام توسط موسسه مشروط به همراه داشتن اصل مدارک ترجمه شده توسط نماینده وی خواهد بود.

تاريخ آخرين ويرايش دوشنبه, 09 تیر 1393 15:49

نظرات   

 
+1 #2 مهتاب 1393-05-09 23:20
سلام
ممنون از اطلاعات خوبتون
من یه مدت دارم دانشگاه های ترکیه رو واسه ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس سرچ می کنم ولی موفق به دریافت اطلاعات کافی در رشته مورد نظرم نشدم. من مرمت آثار تاریخی خوندم در مقطع فوق دیپلم و لیسانس موزه داری دارم از مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی. می خوام در رشته مدیریت موزه ادامه بدم.اگه میشه راهنماییم کنید. چون رشته من یه رشته شناخته شده نیست و کمتر میشه اطلاعات بدست اورد.
با سپاس
بازگو کردن
 
 
+1 #1 شبنم 1393-05-01 14:02
سلامٰ.ممنون از اطلاعات مفید تون.من و همسرم هر دوفارغ التحصیل رشته کارشناسی ارشد عمران (آب و سازه)از دانشگاه سراسری تبریز می باشیم. همسرم 10 سال سابقه کارکار گاهی به عنوان مدیر ژروزه و سرپرست کارگاه(10 سال بیمه)در شرکت های معتبر خصوصی و دولتی را دارد با 400 میلیون سرمایه.بنده 2 سال بیمه و کار و دارای 4مقاله ی داخلی و خارجی میباشم. برای کار و تحصیل در استانبول باید چه اقداماتی انجام دهیم و اصلا شرایط لازم را داریم؟
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد