اگر سرمایه ی زیادی ندارین و به امید کار و زندگی بهتر به کشور ترکیه مهاجرت کردین ، باید

بهتون یادآور بشم که ترکیه هم مانند هر کشور دیگر مسائل و مشکلات خاص خودش رو داره.

هزینه ی اجاره ی مسکن ، خورد و خوراک ، رفت و آمد ، هزینه هایی که در بدو ورود باید برای

دریافت اقامت ( حالا از هر نوعی ) پرداخت کنید و ...

خب حالا بایستی چیکار کرد ؟ باید یه کار خوب برای خودمون پیدا کنیم که بتونیم از پس این هزینه ها بربیایم . اگر در ایران صاحب موقعیت شغلی خوبی بودین و انتظار دارین همون اول

کاری همون موقعیت حتی بهترش رو پیدا کنید باید بگم که متاسفانه امکانش خیلی کمه.

اول از همه باید گفت برای پیدا کردن شغل خوب شما باید مجوز کار داشته باشید که حالا

یا یه شرکت ترک اینکار رو براتون انجام میده یا خودتون با ثبت شرکت میتونید مجوز کار دریافت

کنید و خودتون رئیس خودتون باشید.

ولی من اینجا میخوام چند تا شغل رو بهتون معرفی کنم که میتونید با انجام اینکار موقتا

چند ماهی مخارج زندگی رو تامین کنید تا بتونید شغل دلخواه و مرتبط با رشته ی تحصیلی

خودتون رو پیدا کنید.

اگر زبان ترکی شما خوب هست ( بنظرم یکی از الزامات زندگی در کشور ترکیه یادگیری زبان

ترکی هستش .) اولین کاری که میکنید اینه وارد گوگل میشید و این جمله رو سرچ میکنید:

Farsca bilen eleman

اولین و کاربردی ترین سرچ شما میتونه همین جمله باشه.

در ترکیه مثل ایران و کشورهای دیگه ، سایتهایی وجود دارن که آگهی های کاریابی رو ثبت

کردن و هر کس دنبال کار باشه به این سایتها مراجعه میکنه.

سایتهایی مثل :

www.kariyer.net

www.sahibinden.com

www.careerjet.com.tr

https://tr.indeed.com

www.secretcv.com

www.iskur.gov.tr

این سایتها به کارفرمایان و کسانیکه دنبال شغل هستند کمک میکنه تا براحتی همدیگرو پیدا

کنن. وقتی شما جمله ی طلایی بالا رو  مینویسید چندین آگهی روی صفحه تون باز میشه

که همه ی اینها دنبال کسی هستند که فارسی بلد باشه. البته شما برای اینکه فرم رو پر کنید

باید

Tc kimlik numarasi

داشته باشین ( یعنی که اجازه ی اقامت داشته باشین )

و اما شغلهایی که تو این آگهی ها نوشته شده رو بترتیب براتون میگم با یه توضیح مختصر و

حقوق:

1-مترجم فارسی به ترکی و برعکس . مترجم کتبی و شفاهی. البته اگر مترجم همزمان

بخوان حقوقش بیشتر خواهد بود. دستمزد شما برای اینکار معمولا از 2000 لیر شروع خواهد شد.

 

 

روش خرید از کمپانی که به ساده ترین شکل ممکن است یعنی با مراجعه به کمپانی انتخاب مدل مد نظر مراحل خرید و تحویل توسط کمپانی انجام خواهد شد و ماشین پلاک شده تحویل شما می شود، مگر در موارد نادر که برگه ای جهت تحویل پلاک به شما میدن و شما به مرکز چاپ پلاک رفته و میگیرید.

خرید ماشین دست دوم: شما در وحله اول باید ببینید از چه برندی و کدوم مدل رو برای خرید انتخاب میکنید. ماشینهای ترکیه بنزینی و دیزلی هستند که در ترکیه دیزل با همان مازوت به چند علت بیشتر مورد پسند هست:

 _یکی مصرف سوخت کمتر

 _قیمت سوخت کمتر حدود ۱ لیر (بنزین 6.20 لیر مازوت 5.80 لیر).

 _افت قیمت سالانه کمتر ماشین

خوب شما فرض کنید قصد خرید یک خودرو دست دوم را دارید حالا یا از طریق سایت

www.arabam.com

 

www.araba.com

www.hurriyetoto.com

www.tasit.com

www.sahibinden.com

دقیقا مثل سایت های ایران اشخاصی که قصد فروش دارند رو پیدا میکنید و قرار بازدید و معامله میزارید و یا با مراجعه به نمایشگاه ماشین که عموما در یک محل جمع هستند ماشین رو پیدا میکنید. مثلا در استانبول اروپایی جنب بازار torium mall و یا در باشاک شهیر ۲۰۰ فروش خودرو در مغازه کنار هم قرار دارد.

 

بعد از دیدن ظاهری و توافق قیمت خرید ماشین و گرفتن مشخصات با بنگاه شرط کنید که مثلا اگر میگه (۲ پارچه بویا ) یعنی ۲ جا رنگ و یا (۱ پارچه دیشتیر ) ۱ قطعه تعویض شده و فنی ۱۰۰ % سالم هست. حالا میرید کارشناسی ۱۵۰ لیر میدید رنگ و ۰ تا ۱۰۰ فنی ماشین چک میشه و برگ کارشناسی میده. اگر با حرف بنگاه یکی بود هزینه به عهده شما و در غیر اینصورت به عهده بنگاه هست البته همه موارد را بایستی از قبل شرط کنید. اینجوری خیالتون ۱۰۰% راحت خواهد بود.

حالا باید برید noter و ماشین رو به نام بزنید. که اصولا خود نوتر یک مترجم فارسی زبان صدا خواهد داشت که مطمئن شود شما مشکلی ندارید و درست خرید میکنید. هزینه نوتر و ترجمه پاس و مترجم حدودا ۲۵۰ لیر هست. ضمنا در زمان خرید ماشین کلیه هزینه های قبلی به عهده فروشنده هست یعنی مالیات و جریمه و

سند ماشین به نام با برگ اجازه نامه ماشین (کارت ماشین) دارید که ۱ ماه وقت دارید پلاک به نام خودتون بگیرید. توجه کنید که پاسپورت و  کد ورگی (مالیاتی) که آدرس داخلش ثبت شده باشه در تمام مراحل لازمه. بعد از ثبت نوتر باید بیمه بگیرید اصطلاحا سیگورتا sigorta که حدودا ۱۰۰۰ لیر میشود.

حالا با مراجعه به اداره پلیس مرکزی نزدیک به خودتون میتونید درخواست پلاک کنید. که قبلش از طریق سایت راندو باید بگیرید و یا از مغازه های همون اطراف  پلیس براتون میگیرن ۱۰ لیر و پوشه و مدارک ۳۵ لیر باید بخرید. در برگ راندوو مشخص شده فلان روز میرید پلیس مدارک و پلاک ماشین رو تحویل میدید یک برگه پلاک، کارت ماشین و ثبت پلاک پلیس به شما میدن. از همونجا یه آدرس مغازه چاپ پلاک میدن و با پرداخت هزینه ۳۲ لیر پلاک رو ۱ ساعت بعد تحویلتون میگیرید. پلاک تحویلی Ma تا Mz هست که مشخصه خارجی های مستقر در ترکیه هستند.

 

تفاوت خانه  و روش زندگی  ایران با ترکیه و یا دیگر کشور های خارجی 

 

۱. در ترکیه پول پیش زیاد وجود ندارد .پول پیش ۲ برابر پول اجاره خونه میباشد . خونه ها با لوازم کامل برخی ۲ تا ۴ برابر اجاره بستگی به لوازم. در حالی که ایران خونه مبله بسیار کم و اکثر خونه ها چه مبله چه غیر مبله تا ۱۰۰ برابر اجاره هم پول پیش گرفته میشود.

 

۲. اکثر ما ایرانی ها در خونه های  با متراژ بالا و سالن پذیرایی بسیار بزرگ زندگی کرده ایم در صورتی که در ترکیه متراژ بالا اکثرا به خونه های ویلایی یا اگر اپارتمان باشد قیمت بسیار بالایی خواهد داشت و مثلا اگر بالای  ۲۰۰ متر باشد . به ندرت فلت خواهد بود و اکثرا دوبلکس با سالن پذیرایی نهایت ۵۰ متر.

 

۳. خونه های دوخواب اکثرا یک خوابش کوچک  تر مثلا ۶ متر و به به اتاق خواب کودک معروف هست. پس اگر دو اتاق خواب بزرگ میخوایید باید ۳ خواب بگیرید ‌.

 

۴.خونه ها به ندرت گچ بری و معماری زیبا ایرانی دیده میشود 

 

۵. اکثر پروژه ها نماهای لوکس و انچنانی ندارد و زیاد به نمای ساختمان و تجملات اهمیتی نمیدهند و بیشتر به امکانات و رفاه توجه میشود در استانبول سیته و برج های زیادی دارد که همه دارای  استخر و سونا و فیتنس و ... هست که این موضوع در ایران کمتر دیده میشود

 

۶.برج های بالای ۴۰ طبقه در شهر استانبول بسیار هست که به ندرت در ایران پیدا میشود و زندگی در این برج ها در مناطق متوسط برای اقشار متوسط جامعه امکان پذیر هست لذا به این دلیل که اجاره ها در استانبول خیلی مناسب هست و تفاوت چندانی با اپارتمان های معمولی ندارد.

۷.خونه مستقل به ندرت پیدا میشود مگر اینکه در محله ها . که زیاد مردمانش سنتی هستند.

۸.‌در حمام و دستشویی و اشپزخانه ترکیه  اب رو  وجود ندارد . لذا اکثر توالت ها فرنگی میباشد و کثیف کاری دستشویی ایرانی رو نداره که نیاز به شستشو باشه و اکثرا با مواد شوینده بسیار قوی و خوشبو با یک طی ساده تمیز میشود. 

۹. اکثر مجتمع ها در ترکیه دارای استخر روباز و سرپوشیده و سونا و حمام ترکی و فیتنس و تمامی امکانات رفاهی میباشد.

۱۰.استانبول تنها شهری هست که تمام زیبایی ها و طبیعت و تکنولوژی و همه چیز رو میشه توش پیدا کرد. از زیباترین دریا تا زیباترین جنگل و جزیره و مرکز خرید و....

۱۱. در استانبول در تمامی مناطق مرکز خرید و هایپر مارکت بزرگ هست. دیگر نیازی نیست از این سر شهر بکوبید برید اون سر شهر مرکز خرید و در مرکز خرید ها تمامی برند ها و هر چیزی که  فکر کنید نیاز دارید پیدا میشود و قیمت ها کاملا یکسان هست و نه میشه گرون داد اون جنس رو و نه ارزون (برند ها تخفیف گرفتن وجود ندارد .قیمتی که روی اتیکت نوشته شده همون هست . پس تقاضای تخفیف نکنید)

 

۱۲. ترکیه تنها کشوری هست که هر کسی با هر دینی و هر نوع پوششی ازاد هست و همه با هم به خوبی برخورد میکنند. توی خیابون خیلی به چشم میبینید دختر کاملا محجبه مثلا دوستش با دامن کوتاه هست . زیاد انسان ها رو از روی پوشش قضاوت نمیکنند و تنها از روی رفتار و شخصیت قضاوت میکنند .

۱۳. در ترکیه خانم ها امنیت کامل دارند در خیلی از مناطق. البته هر چی دورتر از مرکز شهر این امنیت بیشتر میشود.  خیلی وقتها شده ساعتی دیدیم  ۲.۳ توی خیابون با هر پوششی خانم ها تک و تنها راه میروند اما یک نفر هم مزاحم نمیشود.  در صورتی که ایران روزش خانم ها توی خیابون میرن با هر پوششی ۱۰۰ تا ماشین ترمز میزنه و ۱۰۰ تا متلک و مزاحم چه برسه ۱۲ شب به بعد .

۱۴ . در ترکیه کلاب های شبانه داره که هر کسی میخواد برقصه .مشروب بخوره و هر کاری بکنه میره اونجا و اونجا انرژیش رو تخلیه میکنه .اکثر کلاب ها از ساعت ۱۱ تا ۵ صبح باز هستند. معمولا اکثر کلاب ها ورودی برای خانم ها رایگان و آقایان بین ۳۰ تا ۵۰ لیر که یک تیکت داده میشه که با اون میتونید ابجو بگیرید . توجه داشته باشید قیمت ها داخل کلاب هر چیزی سفارش میدید ۳.۴ برابر قیمت داخل مشروب فروشی هاست. و حتماباید یک چیزی سفارش بدید. که توصیه میکنیم کلاب های ایرانی برید مطمئن تر هستند از لحاظ امنیت و... 

چون کلاب های خارجی و ترک چند برابر حساب میکنند همه چیز رو و ترکی بلد نباشید امکان مشکل به وجود امدن هست. 

۱۵. در ترکیه مهمان خیلی کم پیش میاد  داخل خونه دعوت کنند اکثرا مهمون ها رو به رستوران دعوت میکنند  و یا مهمون به ندرت پیش میاد شب بیاد خونه کسی بخوابه . مگر اینکه خانواده درجه یک مثل پدر و مادرو خواهر و برادر .

بقیه به هتل میروند برای خواب . برای همین خونه ها اکثرا نقلی میباشد مثلا سوییت ۲ نفر ۳۰ ۴۰ متر ماکسیمم ۶۰ متر. یک‌خواب ۵۰ ۶۰ ماکسیمم ۱۰۰  متر مخصوص ۳ نفر . دوخواب ۸۰ ۹۰ متر ماکسیمم ۱۵۰ متر مخصوص ۴ نفر . 

پس اگر به ترکیه یا دیگر  کشورهای خارجی سفر میکنید . مهمون داری و روش زندگیتون رو هم به همین سبک تغییر بدید. 

 

۱۶. در ترکیه در تمام ساختمان ها و برج ها باید شارژ ساختمان پرداخت کنید که این بابت نگهبانی و اسانسور و تمیز کاری و اگر برج باشه استخر و سونا و فیتنس ودیگر امکانات هست  و هزینه اب و برق و گاز مجزا میباشد و روی شارژ نیست

 

شما بعد از راندوو و مصاحبه در اداره مهاجرت اگر 90 روز ویزا به پایان رسیده باشد با برگه ای که در اداره مهاجرت بعد از مصاحبه به شما می دهند می توانید در ترکیه بمانید، و با این سند و برگه به مدت 15 روز در صورت نیاز به خروج از ترکیه با این برگه ورود و خروج داشته باشید تا زمانیکه کارت اقامتتان را از طریق اداره پست دریافت کنید.

به شما بعد از 20-15 روز از طریق اداره مدیریت مهاجرت پیام داده می شود و اطلاع می دهند که چه زمانی کارت اقامت شما بعد از طی مراحل پستی به دستتان می رسد.

 

افراد خارجی می توانند اجازه کار درداخل ترکیه را کسب کنند. این مرحله با درخواست کارفرما وبا تأئید وزارت کار شروع می شود و فرد باید 6 ماه اجازه اقامت کوتاه مدت ( توریستی) معتبرداشته باشد. بعد از تأئید وزارت کار می توانید به صورت قانونی در ترکیه کار کنید.

ملیت های غیر ترک همانند ترک ها می توانند در ترکیه با 5000 روز کار، بازنشسته شوند واز بیمه پزشکی دولتی و حقوق بازنشستگی ماهیانه در طول عمرخود برخوردار شوند.

افراد خارجی که اجازه کار در بیرون ترکیه ( کشورمبدا) کسب می کنند توسط سفارت یا کنسولگری ترکیه این اجازه کار برای آنها صادر میشود.

پس از اینکه قرارداد کار خود را با کارفرمای ترک امضا کردید شما با ویزای کار وارد ترکیه می شوید. اجازه کار و اقامت ترکیه بر روی کارت اقامتتان خواهد بود.

هزینه اجازه اقامت ترکیه وکارت شناسائی :

شما باید درباره تعرفه هزینه های پرداختی اجازه اقامت ترکیه به دولت ترکیه بعد از تکمیل درخواست اجازه اقامتتان یا در طول مدت زمان اقامت تا رسیدن به راندوو اطلاع داشته باشید. برای تمدید اجازه اقامت باید مطمئن شوید که یک شماره مالیاتی ترک دارید + هزینه اقامت که به صورن آنلاین پرداخت می شود و رسید پرداختی در پاکت اسنادتان قبل اینکه به اداره مهاجرت استان مورد نظرتان پست کنید گذاشته می شود.

چگونه درباره کارت اقامت ترکیه که گم شده یا دزدیده شده پرس و جو کنیم؟

افراد خارجی برای کسب اطلاعات در مورد وضعیت لغو، گم شدن یا پیدا شدن، دزدیده شدن و یا انقضای کارت می توانند با الو 199 خط تلفن رایگان دولتی تماس بگیرند.

1)بدون هزینه با این شماره اعتبارکارت اقامتی تان را می توانید چک کنید و برای کسب اطلاعات، باید تاریخ تولد و شماره رسمی اقامت خود را وارد کنید.

2)دارندگان مجوز کار می توانند شماره کارت فعال خود را با این شماره چک کنند.

3)در مورد اعتبار کارت شناسائی آژانس پناهندگی( یوان ) می توانید به زبان عربی اطلاعات کسب کنید.

برای کسب اطلاعات در مورد پروسه پرونده درخواست اقامت یا مفقود شدن کارت اقامت با سرویس 157 که به خارجیان ساکن ترکیه 24 ساعت در روز و 7 روز درهفته و در 6 زبان آماده سرویس دهی می باشد تماس بگیرید. در خارج از ترکیه شما می توانید با اپراتور مستقیم 903121571122+ در آنکارا ارتباط برقرار کنید.

مزایای اجازه اقامت ترکیه برای افراد خارجی در ترکیه:

افراد خارجی میتوانند به صورت طولانی مدت، با گرفتن اجازه اقامت کوتاه مدت یا اقامت دانشجوئی، اقامت بلند مدت، اجازه اقامت انسان دوستانه، اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان در ترکیه بمانند یا کار کنند.

-افراد خارجی می توانند با اجازه اقامت معتب، بدون داشتن ویزای معتبر مانند یک فرد ترکیه ای وارد مرزها شوند.

-درخواست اجازه اقامت را نمی توان به کنسولگری ترکیه در کشورهای خارجی ارجاع داد. واین امر فقط در ترکیه توسط مأمورین دولتی صورت می گیرد.

-خارجیانی که بیشتراز مدت ویزا یا بدون ویزا (کشورهایی که معاف از ویزا هستند) و بیشتراز90-30 درترکیه می مانند باید اجازه اقامت بگیرند.

-خارجیانی که برای مصاحبه اجازه اقامتشان به ترکیه می آیند، طول مدت ویزای توریستی ایشان تا تاریخ مصاحبه (راندوو) تمدید می شود.

خارجیانی که ( یک درخواست فعال در پروسه اجازه اقامت دارند) درتاریخ مصاحبه مراجعه می کنند، بیشتر از 90 روز در ترکیه تا زمان مصاحبه بمانند،هزینه ای را به سیستم اقامتی پرداخت نمی کنند و افراد خارجی می توانند در ترکیه تا زمان آمدن کارت اقامتشان توسط اداره پست در ترکیه بمانند حتی اگر ویزای توریستی شان منقضی شده باشد.

-افراد خارجی که می خواهند برای هر نوع اجازه اقامت درخواست دهند نیازمند یک پاسپورت معتبر یا یک سند مسافرتی معتبر ( حداقل 60 روزه) هستند.

-درخواست شما باید در تاریخ مصاحبه نهایی شود اگر شما کسری سند دارید باید درعرض 30 روز بیمه سلامت، قرارداد اجاره، سند بیانیه بانکی در ترکیه را ارائه دهید.

-اجازه اقامت باید برای هر خارجی به صورت جداگانه وابسته به هدف اقامت صادر شود و برای خانواده 4 نفره یک درخواست برای هریک از اعضای خانواده که شامل کودکان نیز می شود ارائه شود.

-در مورد اولین درخواست اجازه اقامت افراد خارجی باید در اداره مدیریت مهاجرت استان مورد نظر در تاریخ و ساعت تعیین شده توسط سیستم برای مصاحبه در اداره حضورداشته باشند. برای تمدید اقامت نیازی به حضورشخص نیست.

-درخواست برای تمدید اقامت باید در استان موردنظر در عرض 60 روز قبل ازانقضای اجازه اقامت ارائه شود.

مأموریت اداره کل مهاجرت ترکیه:

مطابق قانون خارجی ها و حمایت بین المللی مأموریت کل اداره مهاجرت شامل موارد زیر است:

-اجرای سیاست ها و استراتژی های وابسته به مناطق مهاجرتی وهماهنگی این مسائل بین مؤسسات و سازمان ها.

-مسائل خارجیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند و در ترکیه اقامت دارند ویا این کشور را ترک می کنند و یا دیپورت می شوند.

-حمایت بین المللی و حمایت موقت

-حمایت از قربانیان قاچاق انسان

-تسهیل ادغام متقابل خارجی ها با جامعه

از سال 2018 بیشتر از 900هزار نفر برای گرفتن اقامت ترکیه به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کردند که حدود 30 روز کاری برای هر کسی که پرونده اش کامل نبوده برای تکمیل پرونده زمان داده اند و فقط نزدیک به 240 هزار پرونده مربوط به اقامت در استانبول است.

 

در خواست های 18 استان دیگر در ترکیه برای اقامت در اداره کل اداره های مهاجرت در حال پردازش هستند یک سیستم کاربردی برای تعیین وقت مصاحبه (راندوو) در استانبول ساخته شده که از ماه می سال 2017 متقاضیان می توانند به صورت اتوماتیک توسط سیستم راندوو جهت درخواست اقامت به راحتی ثبت نام نمایند.

 

پس از ثبت راندوو تاریخ و ساعت تعیین شده پس از یک ماه به گوشی همراه پیامک می شود

 

می 2018: تغییر روش اداره مهاجرت برای هر نوع اقامت جدید یا تمدید برای ملیت های غیر ترک اعلام می شود

 

مقررات جدید تمدید اقامت در مورد درخواست E-ikamet extension برای اجازه اقامت در تاریخ 26/07/2018 معرفی شده است. در این محدوده خارجی ها برای درخواست تجدید نظر برای اقامت در 15 استان ترکیه (آدانا، آنکارا، آنتالیا، آیدین، بورسا، گازیانتپ، استانبول، ازمیر، کایسری، کوکائلی، مرسین، موغلا، سامسون، شانلیورفا، تکیرداغ) ارائه اسناد مورد نیاز برای تمدید اجازه اقامت از طریق پست ادامه خواهد یافت.

 

در 66 استان دیگر در ترکیه برای درخواست تمدید  اقامت ترکیه  در تاریخ و ساعت تعیین شده باید در اداره مدیریت مهاجرت حضور داشته باشند با این حال روند ارسال اسناد مورد نیاز برای درخواست تمدید در ظرف 5 روز کاری از طریق پست در 66 استان تا تاریخ 26 جولای 2018 ادامه داشته است. یکی از دلایل ردی درخواست کنندگان  اقامت ترکیه  برای اولین بار یا برای تمدید نداشتن بیمه های معتبر سلامتی می باشد، برای افراد خارجی که پاسپورتشان یک بیمه پزشکی معتبر را در طول اقامتشان پوشش نمی دهد وجود این بیمه ضروری است.

 

افرادی که برای اولین بار یا برای تمدید اقامت ترکیه  اقدام می کنند و کار قانونی و درآمد و پس انداز بانکی ندارند دلیلی بر رد شدن آنها می شود، چون کسی که استخدام نیست و کار نمی کند باید به صورت مستند اعلام کند که چگونه در ترکیه زندگی خود را می گذراند که حتما باید سپرده بانکی خود را نشان دهد.

 

افرادی که برای اولین بار و یا در تمدید رد می شوند و یا درخواستشان کنسل می شود، می توانند برای درخواست مشابه بعد از شش ماه و یا نوع متفاوت از درخواست قبلی شان طی 10 روز اقدام کنند.

 

درخواست اقامت برای اولین بار با اجاره خانه یا آپارتمان قبلا با سه سند امکان پذیر بود ولی الان اسناد اثبات شده دیگری نیز نیاز است که شامل سند مالکیت + شناسه مالک + شماره شهرداری ( NUMARATAŞ ) + برگه سند فعال مالکیت (Tapu devam belgesi) که در کل 5 سند را شامل می شود.

 

بعضی بانک های ترکیه ممکن است حساب بانکی جدید طولانی مدت برای خارجی ها باز نکنند فقط در استانبول ممکن است با شماره مالیاتی (ورگی نوماراسی) + پاسپورت حساب باز کنند ولی به احتمال زیاد شماره اقامتی معتبر ترکیه TC برای باز کردن حساب از شما درخواست می کنند.

 

اسناد لازم برای درخواست اجازه اقامت خارجی ها در ترکیه

 

سیستم مهاجرت، پرونده و پروسه  اقامت ترکیه  بسیار آسان تر از کشورهای اتحادیه اروپاست، درخواست اقامت و قرار مصاحبه + اسناد و مدارکی که به وضوح هدف شما را برای اقامت نشان می دهد.

 

1)    پوشش درمانی بیمه پزشکی برای طول درمان در بیمارستان است. برای هر بیماری، تصادف و دارو شامل می شود.

 

2)    قرارداد اجاره به این معنی است که شما باید یک آپارتمان یا خانه برای اقامت ترکیه داشته باشید و در پارک و یا ساحل و یا در خیابانها نخوابید.

 

3)    بیانیه بانکی برای این است که ثابت شود شما می توانید در طول اقامت خود در ترکیه زندگی تان را تامین کنید.

 

4)    نوع ویزا کمک می کند که هدفتان از  اقامت ترکیه مشخص شود و اینکه تعیین می کند که شما واجد شرایط برای کسب اقامت هستید یا نه:

 

-         اگر به ترکیه با ویزای توریستی وارد می شوید می توانید فقط برای اجازه اقامت توریستی درخواست دهید.

 

-         با ویزای کار می توانید بعدا برای اجازه اقامت تجاری یا کاری اقدام کنید

 

-         اگر ویزای دانشجویی دارید اجازه اقامت دانشجویی می گیرید (دانشجویان ممکن است بعد از یک سال اقامت بتوانند کار کنند)

 

-         اگر ویزای توریستی وارد شوید و با شخص ترک ازدواج کنید بعد اجازه اقامت خانوادگی دارید.

 

-         اگر شما به صورت ورزشی، فستیوال، کنفرانس، ویزای ترانزیت وارد شوید شما باید به زودی با یک هدف متفاوت و ویزای متفاوت دوباره برگردید.

 

ارائه دهندگان بیمه خدمات درمانی در ترکیه برای گرفتن مجوز اقامت شامل:

 

Acıbadem sağlık ve Hayat sigorta – Ak sigorta- Allianz sigorta – Anadolu sigorta- Aviva – Axa – Ergo – Groupama – Güneş – Mapfre Genel sigorta – Zurich sigorta – Unico

 

با هر ویزایی که وارد ترکیه می شوید وقتی شما در ترکیه برای اجازه اقامت اقدام می کنید باید معتبر باشد. در طول زمانی که تاریخ ملاقاتتان تعیین و مدارکتان کامل می شود، تاریخ اقامتتان از همان موقع ثبت نام شروع می شود.

 

چرخه مجوز  اقامت ترکیه

 

-         شما باید با یک پاسپورت معتبر یا سند مسافرتی یا ویزای معتبر وارد ترکیه شوید.

 

-         اقامت اضافی شما حتی اگر ویزایتان منقضی شود تا زمانی که شما برای مصاحبه مراجعه می کنید قابل تمدید است

 

-         به خاطر مصاحبه بیش از 90 روز هم ویزایتان قابل تمدید است.

 

-         اقامت شما به مدت یک سال یعنی تا تاریخ انقضای اقامتتان ادامه می یابد.

 

-         اقامت شما همچنان بیشتر از دو سال با درخواست تمدید اقامت بدون مصاحبه حضوری ادامه می یابد و کارت شناسایی جدید توسط اداره پست ارسال می گردد.

 

-         با مجوز اقامت به مدت 5 سال در ترکیه اگر شما صاحب ملکی باشید می توانید مستقیما شرایط خود را به تابعیت ترکیه تبدیل کنید.

 

-         اگر اقامت شما تا 8 سال با اجازه اقامت کوتاه مدت (با قرارداد اجاره آپارتمان) ادامه یابد ممکن است بعدا به اجازه اقامت طولانی مدت (نامحدود بدون تابعیت ترکیه) تبدیل شود.

 

خارجی هایی که مایل به گرفتن شهروندی ترکیه در 5 سال بدون خرید ملک هستند با کسب اجازه کار به مدت 5 سال و با پرداخت حق بیمه ماهیانه به مدت 60 ماه و دریافت حقوق و دستمزد می توانند برای شهروندی ترکیه اقدام نمایند.

 

کسانی که با اجازه اقامت کاری و یا توریستی وارد کشور می شوند هر دو می توانند اجازه اقامتشان را تبدیل کنند. به هر حال اجازه اقامت کاری به وسیله یک پرونده اضافی، متفاوت تر است. قرارداد کسب و کار، به دولت ترکیه هدف کاریتان را نشان می دهد. به هر حال اقامت توریستی و کاری و یا هر نوع مجوز اقامتی برای اجازه زندگی در ترکیه است.

 

 

ایجاد تنگه «بسفر دوم» که یک رویای قدیمی مربوط به دوران عثمانی بود، در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان نشستی که ۱۰ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی در بلگراد برگزار شد از عملی شدن یک وعدۀ قدیمی مربوط به سال ۲۰۱۱ میلادی و آغاز ساخت و ساز کانالی موازی با تنگۀ بسفر خبر داد.

این خبر بار دیگر در ۱۵ ژانویه در جریان نشست خبری احمد ارسلان، وزیر حمل و نقل این کشور تایید شد. به این ترتیب «کانال استانبول» به طول ۴۵ کیلومتر برای اتصال دریای مرمره به دریای سیاه ساخته خواهد شد.

بنا بر اسنادی که توسط وزیر محیط زیست منتشر شده است، عمق این کانال ۲۵ متر و عرض آن بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ متر خواهد بود.

هدف از ساخت این کانال در درجه اول، کاهش حجم رفت و آمد در تنگۀ بسفر است. تنگۀ بسفر یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تردد آبی در جهان به شمار می‌رود و تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی این گذرگاه محل عبور نزدیک به ۴۲ هزار کشتی بوده است. شلوغی رفت و آمد در تنگه بسفر باعث شده تا قایق‌ها مجبور شوند ساعات طولانی انتظار را تحمل کنند و با مشکلات زیادی در ناوبری مواجه شوند. پیچ و خم‌های موجود در تنگۀ بسفر نیز باعث شده است که تصادفات زیادی در این منطقه روی دهد.

احداث این کانال از لحاظ اقتصادی نیز به نفع ترکیه است.

در حالی که مساله کنترل تنگه‌های بسفر و داردانل برای سالهای طولانی موضوع اختلافات بین‌المللی بوده و گاه برای آزادی رفت و آمد کشتی‌های تجاری مشکلاتی را ایجاد کرده است، به نظر می‌رسد بهره برداری از «کانال استانبول» برای ترکها مشکلات حقوقی کمتر و سود بیشتری به همراه خواهد داشت.

ژان مارکو، استاد دانشگاه علوم سیاسی شهر گرونوبل فرانسه می‌گوید: «در حال حاضر کشتی‌هایی که از تنگۀ بسفر عبور می‌کنند تنها در صورتی موظف به پرداخت حق عبور خواهند بود که بخواهند مسیر تنگه را به کمک یک کاپیتان ترک طی کنند؛ البته استفاده از این امکانات نیز اجباری نیست. اما برخلاف رژیم حاکم بر بسفر، ترکها می‌توانند از کشتی‌هایی که از کانال عبور می‌کنند، حق عبور دریافت کنند. این کانال به کشتی‌ها امکان می‌دهد تا مسیر میان دو دریا را سریع‌تر بپیمایند.»

دولت ترکیه قصد دارد در اطراف کانال جدید یک پروژه شهرسازی را نیز به اجرا بگذارد. این پروژه شامل بخش‌هایی مانند ساخت شمار قابل توجهی اقامتگاه در کناره کانال نیز می‌شود. برخی از کشورها همچون قطر از علاقمندی خود برای سرمایه گذاری در این پروژه خبر داده‌اند.

قرار است این پروژه که با بیش از ۱۰ میلیارد یورو هزینه به گران‌ترین پروژه در تاریخ این کشور تبدیل شده، در سال ۲۰۲۳ میلادی به پایان برسد.

رجب طیب اردوغان در زمان سخن گفتن از پروژۀ «کانال استانبول» و به تصویر کشیدن رویای خود در این باره، گاه تا آنجا پیش می‌رود که خود را با سلاطین قدیمی عثمانی مقایسه می‌کند.

چنین اشتیاقی را نمی‌توان در دیگر بخش‌های دولت ترکیه مشاهده کرد؛ بویژه در وزارت محیط زیست که از هم اکنون دربارۀ پیامدهای فاجعه بار ساخت این کانال بر اکوسیستم محلی هشدار داده است.

قانون اصول آموزش ملی در کشور ترکیه سیستم آموزشی را به دو قسمت رسمی و غیررسمی تقسیم کرده است. به طور کلی سیستم آموزش ابتدایی به معنای مدرسه است و سیستم آموزشی غیر رسمی که مخصوص بزرگسالانی است که دیر به مدرسه رفته اند.

سیستم آموزشی ترکیه در شامل چهار سطح می باشد:

1- آموزش پیش دبستانی

2- آموزش ابتدایی

3- آموزش متوسطه

4- آموزش عالی

ساختار آموزشی در مدارس ترکیه

آموزش پایه یا ابتدایی ترکیه (Ilk Ogertim):

– مدت زمان تحصیلی: ۸ سال

– سطح سن: از ۶ تا ۱۴ سال

آموزش متوسطه ترکیه (Lise):

– مدت زمان تحصیلی: ۴سال

– سطح سن: از ۱۴ تا ۱۸ سال

متوسط حرفه ای در ترکیه (Vocational High Schools):

– مدت زمان تحصیلی: ۲سال

– سطح سن: از ۱۴ تا ۱۷ سال

در نظام آموزشی ترکیه ، مقطع آموزشی ابتدایی تا دبیرستان به صورت سیستم 4 – 4- 4 می باشد که 4 سال اول ابتدایی، 4 سال دوم راهنمایی و 4 سال سوم مقطع دبیرستان می باشد. مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی به صورت رایگان و مدارس خصوصی شهریه دارند.

زبان آموزش در مدارس ترکیه به زبان ترکی می باشد. دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقطع دبستان تا دبیرستان باید زبان ترکی را فرا بگیریند.

در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم ‌(Lise Diplomasi) اعطا می‌شود.

در مقطع پيش دبستاني 9 هزار مربي و معلم در 5 هزار باب مركز پيش دبستاني به تربيت 150 هزار دانش آموز مشغول هستند. اما در مقاطع دبستان تا پايان دبيرستان تا سال 1997ميلادي يعني پيش از تغيير نظام آموزشي تركيه از سيستم آموزشي 11 ساله (3+3+5= دبيرستان + راهنمايي+ دبستان) به سيستم (3+8= دبيرستان + ابتدايي) وضعيت بدينصورت بوده است که 7 ميليون دانش آموز ابتدائي در بيش از 50 هزار دبستان، 3 ميليون دانش آموز راهنمايي در 9 هزار مدرسه و 2 ميليون دانش آموز متوسطه در 5 هزار دبيرستان به تحصيل مشغول بوده‏اند.

 

همچنين در يكهزار باب مدرسه فني و حرفه‏اي دورة راهنمايي حدود 500 هزار دانش آموز و در بيش از 2500 باب، مدرسه فني و حرفه‏اي دورة متوسطه حدود يك ميليون دانش آموز به تحصيل اشتغال داشته‏اند. لازم به ذكر است بنا بر آمار مندرج در مطبوعات تركيه هر ساله 5/1 ميليون نفر به جمع دانش آموزان اين كشور افزوده مي‏شود، بطوريكه بايد براي اين عده 12250 باب مدرسه جديد آماده شود، از اينرو به علت افزايش جمعيت و نبودن مدرسه، مسئولان ناچار شده‏اند در 10333 مدرسه سيستم آموزش دو نوبتي را به اجرا درآورند.

کمال آیدین، رئیس شورای جهانی سالخوردگی به مناسبت «روز جهانی سالمندان» در گفتگو با خبرگزاری آناتولی از افزایش سن امید به زندگی به 80 سال در ترکیه خبر داد.

بدین ترتیب به گفته او "با اجرای برنامه تحول نظام سلامت دولت، شاخص سن امید به زندگی در ترکیه 10 سال افزایش یافته است."

وی در ادامه با اشاره به تاسیس مرکز بین المللی تحقیقات سالخوردگی، گفت: در این مرکز فعالیت های مربوط به مشاوره در خصوص سالمندی و آموزش حقوق سالمندان ارائه خواهد شد.

آیدین افزود: "در سال 2050 حدود 2 میلیارد نفر در جهان سالخورده خواهند بود. ما با شعار باهم زندگی کنیم و باهم پیر شویم، در پی تاسیس خانه سالمندان هستیم.

او ادامه داد: این خانه ها، به عنوان مکان آرامش، علاوه بر نیاز افراد سالم، به مرکز مراقبت و توانبخشی نیز مجهز خواهند بود. در این راستا در شهر کاستامونو کنگره سالمندی هم برگزار خواهیم کرد".

وی با اشاره به نشست جهانی سالخوردگی و کنگره بین المللی مراقبت و نگهداری با پشتیانی رئیس جمهور ترکیه و حضور هزار نفر از سراسر دنیا خاطرنشان کرد: تلاش ما در راستای راه اندازی انیستیتوی بین المللی سلامت سالمندان ادامه دارد.

گفتنی است پیرترین جمعیت ترکیه را به ترتیب اهالی چانکری، کاستامونیو و سینوپ تشکیل می دهند

خرید کردن همیشه جذاب است، خواه در دل بازاری لوکس و مجلل در محله ای مرفه باشد و یا بازاری کوچک و محلی در روستایی دورافتاده و کویری. همین که قرار است در میان حجمی از اجناس مختلف و رنگارنگ بگردی و تنوع را با تمام وجود درک کنی، لذتی دو چندان دارد.

 

می خواهیم برویم سراغ شهر مدرن و دوست داشتنی استانبول. اما این بار مقصدمان مساجد و کلیسا و کاخ های معروفش نیست و می خواهیم به سادگی از کنار مراکز تجاری شکیلش رد شویم. قرار است برویم جایی شبیه بازار بزرگ تهران و یا بازار سنتی و دوست داشتنی اصفهان و در میان همهمه و سر و صدای زندگی غرق شویم و از دیدن صنایع دستی رنگی ذوق زده شویم.

 

می خواهیم در کوچه پس کوچه های تاریخی استانبول گردش کنیم و اگر خسته شدیم، با هم در چایخانه، استکانی چایی بنوشیم و باقلوای ترکی به دهن بگذاریم. با وسواس از میان هزاران لوستر انتخاب کنیم و بعد به سراغ ادویه های الوان و جور واجور بازار ادویه برویم. هر یک را که بخواهید بگردید شاید نیم روزی و یا چند روزی وقت شما را با کمال میل به خودشان اختصاص دهند. 

 

۱- بازار بزرگ استانبول | Grand Bazaar

قطعا یکی از انتخاب های اول برای گشت و گذار در بازارهای سنتی شهر استانبول، همین بازار بزرگ است. بازارای که یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست و سالانه حدود ۲۵۰ هزار گردشگر را به خود فرا می خواند. در این بازار به راستی بزرگ، بیش از ۶۰ خیابان مسقف و ۵۰۰۰ مغازه مختلف و ۲۲ ورودی به چشم می خورد. البته امکانات این بازار تنها به همین جا محدود نمی شود و دو مسجد، چندین آبنما، دو حمام و کافه و رستوران نیز از دیگر امکاناتش محسوب می شوند.

 

بازار بزرگ را انتخاب کنید تا علاوه بر بازدید از مکانی تاریخی، به دل فرهنگ و زندگی روزانه مردم محلی استانبول بروید و از این هم نشینی گرم و دوستانه لذت ببرید. خرید سوغاتی هایی چون لوستر، ظروف سرامیکی دست ساز، منسوجاتی چون قالیچه و لیف و ...، عتیقه جات جالب توجه، جواهرات و البته خوشمزه هایی مانند باقلوا، قهوه و ادویه در بازار بزرگ استانبول منتظر شما هستند. 

 

برای خرید و گشت و گذار در این بازار بزرگ، نصف روز تا دو سه روز کافیست و البته از آنجا که بسیار بزرگ است احتیاج به راهنما و کمک خواهید داشت.

 

۲- بازار ادویه | Spice Bazaar

بازار ادویه که با نام بازار مصری ها هم شناخته می شود، مکان دلچسبی است که به ملاقات دنیای ادویه ها بروید! با پیاده روی کوتاهی از بازار بزرگ استانبول به این بازار قرن هفدهمی می رسید. مناظر جالب توجه و داد و ستد مردم، موقعیت مناسبی برای عکاسی و دوستداران خرید و صد البته طرفداران خوشمزه ها را فراهم می کند.

 

وقتی پا به بازار ادویه استانبول می گذارید، ادویه تنها محصول و سوغاتی پیش روی شما نیست و انبوهی از میوه های خشک شده، مغز و آجیل، شیرینی های ترکی، انواع چایی، عسل، زیتون، روغن ها و عودها از محبوب ترین موارد در بازار مصری های استانبول هستند که در برابر شما قرار می گیرند. 

 

با گشت و گذار در این بازار درخشش عتیقه جات برنزی، هزار رنگ ادویه ها، عطر دوست داشتنی قهوه محمد افندی با ترکیبی از بوی ماهی تازه شما را در بازار مصری ها سرمست خواهد کرد و خاطره ای متفاوت برای شما بر جا می گذارد.

 

خوب است بدانید این بازار در زمان های ابتدای ساختش مختص فروش ادویه و داروهای گیاهی بود و نام بازار ادویه نیز از همان دوران باقی مانده است. این بازار تمام روزها به جز تعطیلات رسمی و مذهبی باز است. 

 

۳- بازار آراستا | Arasta Bazaar

بازار آراستا برخلاف بازار بزرگ، بازاری ساده، سنتی و کوچک است که در آن حدود ۴۰ مغازه مختلف در دو طرف خیابان به چشم می خورد. گشت و گذار در بازار آراستا، ارمغانی از رو به رو شدن با صنایع دستی و اجناس سنتی استانبول است که دیدن شان خالی از لطف نیست.

 

این بازار، بازاری دوست داشتنی در قلب محله تاریخی سلطان احمد بوده و درست در پشت مسجد مشهور آبی و دقیقا در کنار کاخ موزه اعظم موزائیک قرار گرفته است. بنابراین می توانید گردش در بازار آراستا را به بعد از بازدید از مسجد و موزه موکول کنید. 

 

از جمله چیزهایی که در این بازار به چشم می خورند می توان به مواردی چون: قالیچه، جواهرات، صنایع دستی ترکی، ظروف سرامیکی، چشم نظر و ... اشاره کرد.

 

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

 

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، محله سلطان احمد

 

۵- شنبه بازار بشیکتاش | Beşiktaş Bazaar 

بشیکتاش یکی از محله های اروپایی استانبول است که در کناره بسفر قرار گرفته و برخی از مهم ترین جاذبه های این شهر تاریخی، همچون کاخ دولمه باغچه را در خود جای داده است.  بشیکتاش هر هفته میهمان شنبه بازاری چند طبقه و پویاست که در عرض یک روز به مکانی دیگر تبدیل می شود. در این شنبه بازار با دسته های مختلفی از جواهرفروشان، فروشندگان مواد غذایی تازه و لباس های پر نقش و نگار و متنوع و روسری های زیبا رو به رو می شوید.

 

در طبقه اول این شنبه بازار می توانید به خرید مایحتاج خوراکی خود بپردازید و در طبقه دوم هرگونه لوازم خانگی و پوشاک و هر چه را که تصور کنید در آن خواهید دید.

 

در انتها می توانید در کافه کوچک شنبه بازار بشیکتاش نفسی تازه کنید و برای بازگشت انرژی خود را بازیابید.

 

ساعات کار: ۶ تا ۱۸

 

آدرس: ترکیه، استانبول، بشیکتاش، خیابان نوژتیه

 

۶- چهارشنبه بازار فاتح | Fatih Çarşamba Bazaar

مثل بسیاری از بازارهای محلی، در چهارشنبه بازار فاتح با حجم انبوهی از اجناس و خوراکی مختلف رو به رو می شوید که قیمت های بسیار پایینی دارند. در این چهارشنبه بازار همان طور که از یک بازار محلی می توان انتظار داشت، همه چیز از لباس و پوشاک بگیرید تا انواع پارچه بافته ها و لوازم خانه را پیدا می کنید. همچنین مثل تمام دیگر بازارهای جذاب محلی، یک ردیف از دست فروش ها را می بینید که محصولات تازه غذایی خود را ارائه می کنند که کم تر جایی می توانید گیر بیاورید. 

 

از مزیت های بزرگ این چهارشنبه بازار قیمت های پایین و بسیار مناسبش هستند و اگر به قصد خرید مواد خوراکی می روید، ساعات نخستین روز را انتخاب کنید. 

 

پیشنهاد ما برای شروع گردش در این بازار رنگارنگ، خیابان یوسف ضیاپاشاست، پس از این خیابان باقی مغازه ها را می توانید یک به یک بگردید. 

 

ساعات کار: ۹ تا ۱۷:۳۰

 

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، محله علی کوچوک

 

۷- سه شنبه بازار کادیکوی | Kadıköy Salı Bazaar

کادیکوی بازار بزرگ و وسیعی در بخش آسیایی شهر دوست داشتنی استانبول است که هر سه شنبه بر پا می شود. با متر و اتوبوس به راحتی می توانید خود را به این بازار محلی برسانید و در زیر ردیف های طولانی سایبانهای سفید رنگش به گردش خرید طور بپردازید. در این سه شنبه بازار محلی فروشنده های آواز خوان را می بینید که مردم را به خرید اجناس رنگی و جذاب خود دعوت می کنند. 

 

در سه شنبه بازار کادیکوی نیز همه رقم چیزی را می توانید گیر بیاورید، از میوه ها و سبزیحات تازه بگیرید تا لباس ها و پوشاک مختلف. اگر صبح زود به سراغ این سه شنبه بازار بروید، می توانید بهترین جنسی را که پیدا می شود تهیه کنید و اگر صبر کنید تا بازار از جمعیت خالی شود، گرچه شاید آن چیزی را که می خواهید گیر نیاورید، اما قطعا همان را با نصف قیمت می توانید بخرید.

 

ساعات کار: ۹ تا ۲۰

 

آدرس: ترکیه، استانبول، کادیکوی، خیابان ماندیرا شماره ۱، حسن پاشا

 

۸- چهارشنبه بازار یشیلکوی | Yeşilköy Çarşamba Bazaar

چهارشنبه بازار دیگری در شهر استانبول وجود دارد که این بار در منطقه یشیلکوی استانبول قرار دارد. این محله به سبب فضای سبز بیش تر و کیفیت بالاترش شناخته شده است. در کوچه این چهارشنبه بازار باکلاس، غرفه هایی با اجناس درجه یک خواهید دید که با نظم و ترتیب قابل توجهی در کنار هم قرار گرفته اند. 

 

در کل چهارشنبه بازار یشیلکوی فضایی حدود ۱۲ هزار متر مربع را در برگرفته و در این فضای وسیع حدود ۲۰۰۰ غرفه خواهید دید. در غرفه های این چهارشنبه بازار مغازه های گل فروشی، چایخانه و لوازم آرایش به چشم می خورد. 

 

در اکثر غرفه ها برای خرید می توانید از کارت اعتباری استفاده کنید.

 

توجه داشته باشید که قیمت ها در چهارشنبه بازار یشیلکوی قدری از دیگر بازارهای محلی و سنتی استانبول بالاتر است. 

 

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

 

آدرس: ترکیه، استانبول، بارکیکوی، خیابان ضیا اردم، یشیلکوی

 

۹- شنبه بازار باکیرکوی | Bakırköy Bazaar

یکی از بزرگ ترین و شلوغ ترین بازارهای محلی استانبول، شنبه بازار باکیرکوی است که در نزدیکی فرودگاه آتاتورک قرار گرفته و طولی چندین کیلومتری دارد. می توان گفت مردم از تمام استانبول، محلی و یا گردشگر به این شنبه بازار می آیند تا لباس هایی با قیمت مناسب، لوازم خانه، جواهرات و بسیاری چیزهای دیگر را در آن بیابند. نکته قابل توجه ماجرا این جاست که می توانید اجناس برندی را ببینید که واقعا مارک دار نیستند و به همین دلیل قیمت های پایینی دارند. 

 

انواع خوشمزه ها، لباس، جواهرات و ... از جمله چیزهایی است که در شنبه بازار باکیرکوی انتظار شما را می کشند.

 

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

 

آدرس: ترکیه، استانبول، باکیرکوری، عثمانیه، کنار ایستگاه مترو، شنبه بازار باکیرکوی

 

۱۰- بازار اولوس | Ulus Market

بازار اولوس که با نام بازار سوسایتی (بازار جامعه) هم شناخته می شود، به سبب انواع اجناسش شهرت دارد، یعنی در این بازار محلی هر دو نوع اجناس برند و غیر برند را خواهید دید. البته این بازار یک بار در سال ۲۰۱۵ به سبب شلوغی و هجمه ای که به محله اولوس استانبول افزوده بود، تعطیل شد، اما پس از یک غیبت طولانی، مکانی ثابت را درست در مقابل جای قبلی برای این بازار هفتگی در نظر گرفتند. 

 

خوب است بدانید که تعطیلی بازار اولوس برای یک مدت، باعث نشده که این بازار اجناس برند خود مانند گپ، آدیداس، بربری و لوئیس ویتون را از دست بدهد. 

 

ساعات کار: ۸ تا ۱۹:۳۰

 

آدرس: ترکیه، استانبول، اورتاکوی، خیابان جاییر، خیابان دروبویو

 

منتخبی از برترین بازارهای سنتی و محلی استانبول بودند.

 

 

چرا باید روند اخذ  اقامت ترکیه  را سرعت بخشید؟ 

1 با نگاهی به روند ارائه اقامت ترکیه  به خارجیان طی سالهای گذشته به این نکته می رسیم که این پروسه سال به سال دارای چالشهای سخت تری بوده است به عنوان مثال تا اوایل  سال ۲۰۱۸ هر شخصی با اجاره واحد براحتی میتوانست  اقامت ترکیه را بدست اورد ولی از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ این روند بسیار سخت و‌گاها غیر ممکن شده است

2- هزینه های دریافت اقامت ترکیه  در پروسه جدید هزینه برتر شده است  با توجه به سخت گیری های شدید و ارائه مدارکی مانند گواهی سلامت از بیمارستانهای دولتی یا سو پیشینه از ایران و موارد دیگر  هزینه های جانبی مانند رفت امد به ایران باعث افزایش بهای تمام شده اقامت ترکیه   شده است

3- ارائه خدمات ادارای بانکی به شهرونداندخارجی مقیم ترکیه مواردی مانند  پسورد الکترونیک یا دولت الکترونیک یا استفاده از دوره های اموزشی رایگان ایسمک که توسط شهرداری برگزار میشود یا استفاده از طرحهایی مانند پزشک خانواده با داشتن کارت  اقامت ترکیه  دز حال حاضر عملیاتی است ولی مشخص نیست سالهای بعد شخص خارجی بتواند از این خدمات با استفاده از کارت اقامت ترکیه کند

4- ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه با استفاده از کارت  اقامت ترکیه براحتی انجام می پذیرد

5 با داشتن اقامت ترکیه  امکان افتتاح حساب بانکی و با سپرده گذاری امکان دریافت کردیت کارت را میتوانید پیدا کنید

6- در حال حاضر هیچ حداقلی برای در یافت  اقامت ترکیه  از طریق خرید ملک وجود ندارد و این میتوانید در سالهای اینده دستخوش تغییرات شود که حداقل عددی یا متراژی یا منطقه ای  برای خرید ملک در ترکیه از سوی دولت ارائه شود

7- شاید مهمترین مزیت داشتن  اقامت ترکیه  این است که کارت  اقامت ترکیه  تسهیل گر یا حتی پیش نیاز بزرگی برای موارد مهمی مانند پیدا کردن کار در ترکیه ،ادامه تحصیل در ترکیه ، گرفتن مجوز کار در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه می باشد

صفحه1 از135

© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد