قوانین کلی مربوط به اقامت کاری ترکیه وثبت شرکت در ترکیه

قوانین  کلی مربوط به اقامت ترکیه – استخدام توسط کارفرما

براساس قوانین کشور ترکیه دریافت اقامت ترکیه از طریق کار در ترکیه دارای شرایط و روال خاص و نسبتا پیچیده ای میباشد.

الف) مرحله اول تعیین و شناسایی کارفرما میباشد. (لازم به ذکر است که هر کارفرمایی امکان جذب نیروی خارجی را ندارد)

ب) درصورتیکه که کارفرما شرایط لازم برای کسب نیروی خارجی داشته باشد، میبایست به وزارت کار درخواست جذب ارسال کند.

پ) مرحله مهم در دریافت مجوز کار موافقت وزارت کار است که معمولا انجام نمیشود، چرا که براساس قوانین ترکیه نیروی خارجی درصورتی استخدام میشود که باتوجه به تخصص و مهارتهای وی و درخواست کارفرما هیچ شخص بیکار ترک در محدوده فعالیت کارفرما وجود نداشته باشد.

ت) در صورتیکه مجوز از طریق وزارت کار صادر شد متقاضی مدارک لازم را اخذ و برای ادامه روال دریافت اقامت کاری به سفارت کشور ترکیه در ایران (تهران، ارومیه، تبریز، مشهد) مراجعه و پس از تحویل مدارک و همچنین ارائه سایر مدارک مربوطه درخواستی توسط سفارت، ویزای کار دریافت میکند

ث) پس از اخذ ویزای کار، متقاضی با ویزای کار وارد خاک ترکیه شده و با یکبار به مراجعه به اداره امنیت و انجام تشریفات اداری مختصر، اقامت کاری را فعال و مشغول به کار میشود.

ج) با دریافت اقامت کاری، کارفرما موظف است بصورت ماهیانه بیمه تامین اجتماعی پرداخت کند و نیز کلیه حقوق و مزایای تعریف شده در قانون کار کشور ترکیه برای شخص خارجی نیز لازم الاجراست .

چ) برای تمدید اقامت کاری درصورتیکه شرایط فوق همچنان برقرار باشد، با مراجعه به اداره کار اقامت برای یکسال تمدید میشود.

ح) درصورتیکه ۵ سال اقامت کاری حفظ شود و نیز با وجود سایر شرایط امکان تبدیل اقامت کاری به اقامت دائم و دریافت تبعیت ترکیه فراهم است.

اقامت ترکیه – سرمایه گذاری و ثبت شرکت در تزکیه 

با ثبت شرکت در تزکیه  شما می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد. همچنین صرفا ثبت شرکت برای دریافت اقامت کافی نمی باشد و پس از ثبت شرکت میبایست روال قانونی و شرایط لازم برای کسب اقامت کاری سالانه انجام شود.

اگر شما بعنوان سرمایه گذار وارد عرصه فعالیت در ترکیه شوید، بخش حقوقی شرکت ما از روز اول شروع همکاری، پروسه دریافت اقامت دائم شما یا دریافت پاسپورت ترکیه را آغاز نموده و در کوتاه ترین زمان مراحل قانونی آن را انجام میدهد.

ماده ۲۷ – مجوز کار در حکم مجوز اقامت

۱- سند تایید معافیت مجوز کارکه با استناد ماده ۱۰ قانون مجوز کار اتباع خارجی به شماره ۴۸۱۷ مورخه ۲۰۰۳/۲/۲۷ صادر گردیده به همراه مجوز کار معتبر در حکم مجوز اقامت نیز می باشد. از آن دسته از اتباع خارجی که سند تایید معافیت کار یا مجوز کار دریافت داشته اند ازبابت قانون مخارج به شماره ۴۹۲ مورخه ۱۹۶۴/۷/۲ با در نظر گرفتن مهلت مجوز کار، هزینه های مجوز اقامت دریافت گردیده است.

۲- باید صدور مجوز کار و یا تمدید مجوز اتباع خارجی منوط به عدم شمول ماده ۷ قانون مهاجرت باشد.

مزیت مهم این نوع اقامت در این است که درصورت استفاده از این نوع اقامت غیر از بهره مندی از امکان دریافت اقامت ترکیه بصورت دائمی و اخذ پاسپورت کشور ترکیه، کلیه زمان فعالیت شما بعنوان سنوات خدمت منظور و شامل کلیه تسهیلات بازنشستگی و سایر موارد مشابه تعریف شده همچون یک شهروند ترکیه ای میباشید.

تاريخ آخرين ويرايش شنبه, 14 آذر 1394 02:32

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

پرسش و پاسخ اقامت

از طریق اجاره منزل اقامت توریستی یکسال قابل تمدید میتواننید بگیرید

درخواست مشاوره

نام (*)

نام خود را صحیح وارد کنید
ایمیل (*)

ایمیلخود را صحیح وارد کنید
شماره تلگرام یا واتس آپ

Invalid Input
سوال (*)

Invalid InputInvalid Input© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد