اقتصاد در ترکیه

قتصاد در ترکیه

اقتصاد در ترکیه ترکیبی از اقتصاد مدرن و سنتی بر پایه کشاورزی است. در حال حاضر 35% از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند. اقتصاد  ترکیه با سرعت در حال خصوصی سازی است با این حال هنوز دولت در بخش هایی چون بانکداری ، حمل و نقل و ارتباطات دولت نقش اصلی را ایفا می کند. تولید نا خالص داخلی این کشور 4.640 میلیارد دلار در سال 2006 میلادی بود. 79.24 میلیون نفر از جمعیت این کشور شاغل هستند. نرخ بیکاری 2.1 % است. درصد از مردم این کشور در سال 2002 میلادی زیر خط فقر زندگی می کردند و نرخ تورم در این کشور در سال 2006 میلادی 5.10% بود. تنباکو ،کتان ،زیتون ،چغندر قند و مرکبات محصولات کشاورزی این کشاورزی این کشور است. مهمترین محصولات صادراتی این کشور پوشاک،مواد غذایی ،منسوجات و تجهیزات حمل و نقل است. شرکای تجاری در صادرات ترکیه را کشورهای آلمان 3.11%، انگلیس 8% ، ایتالیا 9.7% ،آمریکا 6% ، فرانسه 4.5% و اسگانیا 4.4 % تشکیل می دهد. مهمترین محصولات وارداتی این کشور ماشین آلات ، مواد شییمیایی،سوخت و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین شرکای تجاری ترکیه در واردات روسیه 8.12% ، آلمان 6.10% ،چین 9.6% ، 2.6% ،فرانسه 2.5 % ، آمریکا 5.4% ، و ایران 4% است. یکی از مهمترین منابع اقتصادی ترکیه گردشگری است که گردش مالی فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

 


مردم ترکیه

در کشور ترکیهعلاوه بر قوم ترک که 80% جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، گروهی از کردها در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می کنند که نزدیک به 20% از جمعیت ترکیه را تشکیل می دهند. بقیه جمعیت ، گروهای ترک های آذربایجانی در شمال شرق، لاز ها در شمال ،عرب ها در جنوب و ارمنی ها در استانول هستند.  ترکیه در تحریمها علیه ایران شرکت نکرده است و بر اساس تفاهم نامه های منعقد بین دو کشور ایران و ترکیه قرار است حجم مبادلات بازرگانی میان دو کشور در سال 2010 از 15 میلیارد دلار تا سال 2015 به 30 میلیارد دلار افزایش باید. به نظر می رسد با توجه به اوضاع منطقه به ویژه در حوزه خلیج فارس شرایط عینی برای تبدیل ترکیه و جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین شرکای تجاری یکدیگر فراهم شده است. مضافا که هر دو کشور از امتیازات خاصی در جهت تبدیل به قدرت های برتر اقتصادی بر خوردارارند که در هر صورت استفاده از ظرفیت های متقابل می توانند مکمل اقتصادی بسیار موثری برای یکدیگر باشند. عوامل فوق باعث شده اند تا بسیاری از فعالان اقتصادی دو کشور ترجیح دهند تا از طریق حضور مستقیم در بازار اقتصادی کشور مقابل سهم بیشتری از تعاملات اقتصادی بین دو کشور را تصاحب نمایند. این امر بازار مناسبی نیز برای سودجویان فراهم ساخته است تا عدم شناخت فعالان اقتصادی از شرایط ترکیه بهره برداری نمایند. در صورتی که قصد حضور فعال و مستمر و نزدیک در بازار اقتصادی ترکیه را دارید توصیه می شود یک شرکت با هویت ترک با مالکیت صد در صدی خودتان در کشور  ترکیه ثبت نمایید..


کردها به عنوان بزرگترین اقلیت ترکیه ,در بخشهای شرق و جنوب شرقی این کشور ساکن هستند.ارامنه بیشتر در اطراف استانبول زندگی می کنند. گرجی ها عمدتأ در سواحل دریای سیاه و شمال غربی , یونانی ها در استانبول وعرب ها در کنار مرزهای عراق و سوریه ودر جنوب شرقی کشور سکونت دارندحدود 70 تا 75 درصد از جعیت ترکیه از نژاد ترک, 18 درصد از نژاد کرد , 7 تا 12 درصد جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی , گرجی ,ارمنی , عرب , یودی و... هستند وترکیه به علت قرارگرفتن در بین دو قاره , همیشهمورد تاخت وتاز اقوام مختلف بوده و تأثیرات ناشی از ورود اقوام مختلف به آن , درچهره ی مردم این کشور دیده میشودسیاست در ترکیه


.

تاريخ آخرين ويرايش جمعه, 17 بهمن 1393 12:01

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

پرسش و پاسخ اقامت

از طریق اجاره منزل اقامت توریستی یکسال قابل تمدید میتواننید بگیرید

درخواست مشاوره

نام (*)

نام خود را صحیح وارد کنید
ایمیل (*)

ایمیلخود را صحیح وارد کنید
شماره تلگرام یا واتس آپ

Invalid Input
سوال (*)

Invalid InputInvalid Input© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد