چهل تفاوت زندگی در ترکیه با ایران

تفاوت خانه  و روش زندگی  ایران با ترکیه و یا دیگر کشور های خارجی 

 

۱. در ترکیه پول پیش زیاد وجود ندارد .پول پیش ۲ برابر پول اجاره خونه میباشد . خونه ها با لوازم کامل برخی ۲ تا ۴ برابر اجاره بستگی به لوازم. در حالی که ایران خونه مبله بسیار کم و اکثر خونه ها چه مبله چه غیر مبله تا ۱۰۰ برابر اجاره هم پول پیش گرفته میشود.

 

۲. اکثر ما ایرانی ها در خونه های  با متراژ بالا و سالن پذیرایی بسیار بزرگ زندگی کرده ایم در صورتی که در ترکیه متراژ بالا اکثرا به خونه های ویلایی یا اگر اپارتمان باشد قیمت بسیار بالایی خواهد داشت و مثلا اگر بالای  ۲۰۰ متر باشد . به ندرت فلت خواهد بود و اکثرا دوبلکس با سالن پذیرایی نهایت ۵۰ متر.

 

۳. خونه های دوخواب اکثرا یک خوابش کوچک  تر مثلا ۶ متر و به به اتاق خواب کودک معروف هست. پس اگر دو اتاق خواب بزرگ میخوایید باید ۳ خواب بگیرید ‌.

 

۴.خونه ها به ندرت گچ بری و معماری زیبا ایرانی دیده میشود 

 

۵. اکثر پروژه ها نماهای لوکس و انچنانی ندارد و زیاد به نمای ساختمان و تجملات اهمیتی نمیدهند و بیشتر به امکانات و رفاه توجه میشود در استانبول سیته و برج های زیادی دارد که همه دارای  استخر و سونا و فیتنس و ... هست که این موضوع در ایران کمتر دیده میشود

 

۶.برج های بالای ۴۰ طبقه در شهر استانبول بسیار هست که به ندرت در ایران پیدا میشود و زندگی در این برج ها در مناطق متوسط برای اقشار متوسط جامعه امکان پذیر هست لذا به این دلیل که اجاره ها در استانبول خیلی مناسب هست و تفاوت چندانی با اپارتمان های معمولی ندارد.

۷.خونه مستقل به ندرت پیدا میشود مگر اینکه در محله ها . که زیاد مردمانش سنتی هستند.

۸.‌در حمام و دستشویی و اشپزخانه ترکیه  اب رو  وجود ندارد . لذا اکثر توالت ها فرنگی میباشد و کثیف کاری دستشویی ایرانی رو نداره که نیاز به شستشو باشه و اکثرا با مواد شوینده بسیار قوی و خوشبو با یک طی ساده تمیز میشود. 

۹. اکثر مجتمع ها در ترکیه دارای استخر روباز و سرپوشیده و سونا و حمام ترکی و فیتنس و تمامی امکانات رفاهی میباشد.

۱۰.استانبول تنها شهری هست که تمام زیبایی ها و طبیعت و تکنولوژی و همه چیز رو میشه توش پیدا کرد. از زیباترین دریا تا زیباترین جنگل و جزیره و مرکز خرید و....

۱۱. در استانبول در تمامی مناطق مرکز خرید و هایپر مارکت بزرگ هست. دیگر نیازی نیست از این سر شهر بکوبید برید اون سر شهر مرکز خرید و در مرکز خرید ها تمامی برند ها و هر چیزی که  فکر کنید نیاز دارید پیدا میشود و قیمت ها کاملا یکسان هست و نه میشه گرون داد اون جنس رو و نه ارزون (برند ها تخفیف گرفتن وجود ندارد .قیمتی که روی اتیکت نوشته شده همون هست . پس تقاضای تخفیف نکنید)

 

۱۲. ترکیه تنها کشوری هست که هر کسی با هر دینی و هر نوع پوششی ازاد هست و همه با هم به خوبی برخورد میکنند. توی خیابون خیلی به چشم میبینید دختر کاملا محجبه مثلا دوستش با دامن کوتاه هست . زیاد انسان ها رو از روی پوشش قضاوت نمیکنند و تنها از روی رفتار و شخصیت قضاوت میکنند .

۱۳. در ترکیه خانم ها امنیت کامل دارند در خیلی از مناطق. البته هر چی دورتر از مرکز شهر این امنیت بیشتر میشود.  خیلی وقتها شده ساعتی دیدیم  ۲.۳ توی خیابون با هر پوششی خانم ها تک و تنها راه میروند اما یک نفر هم مزاحم نمیشود.  در صورتی که ایران روزش خانم ها توی خیابون میرن با هر پوششی ۱۰۰ تا ماشین ترمز میزنه و ۱۰۰ تا متلک و مزاحم چه برسه ۱۲ شب به بعد .

۱۴ . در ترکیه کلاب های شبانه داره که هر کسی میخواد برقصه .مشروب بخوره و هر کاری بکنه میره اونجا و اونجا انرژیش رو تخلیه میکنه .اکثر کلاب ها از ساعت ۱۱ تا ۵ صبح باز هستند. معمولا اکثر کلاب ها ورودی برای خانم ها رایگان و آقایان بین ۳۰ تا ۵۰ لیر که یک تیکت داده میشه که با اون میتونید ابجو بگیرید . توجه داشته باشید قیمت ها داخل کلاب هر چیزی سفارش میدید ۳.۴ برابر قیمت داخل مشروب فروشی هاست. و حتماباید یک چیزی سفارش بدید. که توصیه میکنیم کلاب های ایرانی برید مطمئن تر هستند از لحاظ امنیت و... 

چون کلاب های خارجی و ترک چند برابر حساب میکنند همه چیز رو و ترکی بلد نباشید امکان مشکل به وجود امدن هست. 

۱۵. در ترکیه مهمان خیلی کم پیش میاد  داخل خونه دعوت کنند اکثرا مهمون ها رو به رستوران دعوت میکنند  و یا مهمون به ندرت پیش میاد شب بیاد خونه کسی بخوابه . مگر اینکه خانواده درجه یک مثل پدر و مادرو خواهر و برادر .

بقیه به هتل میروند برای خواب . برای همین خونه ها اکثرا نقلی میباشد مثلا سوییت ۲ نفر ۳۰ ۴۰ متر ماکسیمم ۶۰ متر. یک‌خواب ۵۰ ۶۰ ماکسیمم ۱۰۰  متر مخصوص ۳ نفر . دوخواب ۸۰ ۹۰ متر ماکسیمم ۱۵۰ متر مخصوص ۴ نفر . 

پس اگر به ترکیه یا دیگر  کشورهای خارجی سفر میکنید . مهمون داری و روش زندگیتون رو هم به همین سبک تغییر بدید. 

 

۱۶. در ترکیه در تمام ساختمان ها و برج ها باید شارژ ساختمان پرداخت کنید که این بابت نگهبانی و اسانسور و تمیز کاری و اگر برج باشه استخر و سونا و فیتنس ودیگر امکانات هست  و هزینه اب و برق و گاز مجزا میباشد و روی شارژ نیست

 

 

۱۷. در ترکیه هر مستاجر که‌ میاد باید اب و برق و گاز رو به نام خودش بزنه که از اون به بعد قبض به نام خودش بیاد و بدهی قبلی و ... دیگه شامل حالش نمیشه از روزی که به نام زده از همون روزم هر چی استفاده کنه قبضش میاد.  که اکثر برج ها سیستم مرکزی داره و فقط برق باید به نام زده بشه . هزینه به نام زدن اب ۱۳۵ تا ۲۰۰ لیر .برق ۱۳۳ تا ۲۰۰ لیر .گاز ۴۴۰ لیر . که این پول پس از تخلیه خونه در صورت بدهی نداشتن به ادارات مربوطه اش مراجعه و  ابطال میکنید و یک هفته بعدش پولش رو میتونید از اداره پست با نشون دادن پاسپورت پس بگیرید. 

به نام زدن اب و گاز نیاز به کارت اقامت داره در صورت نداشتن  نیاز به  کفیل داره یا ترک یا کسی که کارت‌اقامت داشته باشه .که معمولا کفیل ها ۳۰۰ لیر برای هر کدوم دریافت  میکنند جهت حق کفالت .

 

۱۸. در ترکیه پس از قرارداد ملک دیگه به هیچ عنوان نباید به املاک و صابخونه و... برای مشکلات خونه در تماس باشید چون هر خونه ای مدیریت ساختمان دارد و اکثر پروژه ها تاسیسات و... مجانی و یا با اجرت کم انجام میشود و مستاجر فقط و فقط باید با مدیریت ساختمان در ارتباط باشد

 

۱۹. اگر زیر ۱ سال تخلیه کنید خونه رو پول پیش شما پس داده نخواهد شد و صاحب ملک حق دارد شکایت کند و ۱ سال اجاره رو از شما بگیرد که‌معمولا با صحبت میتوان با بخشیدن پول پیش تخلیه کرد.

 

 

20. در ترکیه زیاد قیمت اجاره ها نسبت به قیمت خرید بالا نیست . مثلا یک خونه 400.000 لیر شاید اجاره اش 1000 تا 1500  لیر باشه 

و مردم روی حساب دیدگاه اجاره دادن خونه .خریداری نمیکنند بلکه روی حساب ابنکه در سالهای اینده رشد خوبی خواهد داشت خریداری میکنند و اینکه پولشون پس انداز شود . خبر های جدید اتحادیه املاک گفته شده است که در سالهای اینده شاهد رشد بسیار زیاد افزایش قیمت ملک در ترکیه خواهیم بود . 

 

 

21. بیشتر ترکها صبحانه و نهار و شام خود را در رستوران ها غذا میخورند و وقتشون رو در کنار دوستان و اشنایان در رستوران ها میگذرانند. برای همین همیشه کافه و رستوران های ترکیه در هر زمان شلوغ هست. 

 

 

22. ترک ها و یا دیگر کشورها درصد کمی از خانم ها ارایش میکنند و یا عمل زیبایی و چهره طبیعی خود را خیلی بیشتر دوست دارند و از قیافه خودشون رضایت کامل دارند و بیشتر روی لباس پوشیدن و شخصیت رفتاریشون تمرکز دارند  . و از ارایش غلیظ پرهیز میکنند . 

 

23. ترک ها اکثرا بلافاصله بعد از غذا چای و شیرینی میخورند. 

 

24. ترک ها از خوردن قهوه در محیط کار و یا زمان بیکاری و بین کار بسیار لذت میبرند. 

 

25. ترک ها و دیگر کشور ها از خوردن نان در کنار غذا به ندرت و یا بسیار کم استفاده میکنند و اکثر نان ها به صورت نان فانتزی هست . 

 

26. ترک ها و دیگر کشور ها اصلا اهل تعارف الکی نیستند و یا ادام رسوم ما ایرانی ها که 100 بار وارد جایی بشیم هر 100 بار سلام میکنیم .ترک ها اغلب وارد محل کار میشن یک سلام کلی میگن دیگه بعد اون هر دفعه بیان مجدد سلام نمیکنند و برای ورود به جایی زیاد تعارف نمیکنند. 

 

27. ترک ها هنگام ورود و خروج از درب اسانسور و ... روز به هم روز به خیر و یا شب بخیر و... میگویند چه طرف اشنا باشه یا اینکه غریبه و یا وارد مغازه میشوند ارزوی اسانی در کار میکنند یا به اصطلاح ایرانیش همون خسته نباشید Kolay galsin

 

 

28. ترک ها کمی بدقول هستند البته تعداد اندکی و اما خیلی هاشون به حرام حلال اعتقاد شدید دارند و کافیه کسی بگه من حلال نمیکنم و... تا حلالیت نگیره ول کن نیست. 

 

29. اکثرا ترک ها در نماز جمعه شرکت میکنند. حتی اگر دیگر روزهای هفته نماز نخوانند و جمعه ها برای هم دعای خیر میکنند و برای دوستان خود از طریق شبکه های اجتماعی ارسال میکنند. 

 

30. به ندرت پیش میاد کسی توی خیابون با ماشین و یا پیاده مزاحم دختر و یا ناموس مردم بشه 

 

31. دختر و پسران ترک درصد بسیارشون  چشم پاک هستند و زیاد اهل چشم چرونی نیستند

 

32. ترک ها خیلی میهن پرست و متحد هستند و هر کجای دنیا هوای هم وطنشون و دولتشون رو دارند . و اتاتورک رو همه ترکیه قلباً دوست دارند و اکثر ترک ها پرچمشون رو از پنجره خونه هاشون اویزون میکنند . البته این مورد بیشتر در محله ها به چشم میخوره .

 

33. ترک ها بسیار خون گرم و مهمون نواز هستند.

 

34. در پمپ بنزین های ترکیه به هیچ عنوان خود شخص نمیتواند بزند و فقط مسئول نازل بنزین یا گاز و. میزند برای شما و شما نیازی به پایین اومدن ازماشین ندارید

 

 

 

35. در ترکیه به هیچ عنوان اگر بدون ماشین و موتور و ... برید بگید 4 لیتر بنزین میخوام نمیدهند. در صورت بی بنزین شدن فقط باید یا با یدک کش برید پمپ بنزین و یا نامه از اداره پلیس بگیرید و با پلیس برید بنزین بگیرید. 

 

 

36. در ترکیه اگر ماشین رو در کنار خیابان هایی که پارک ممنوع هست پارک کنید کمتر از 1 دقیقه ماشین رو با جرسقیل های پیشرفته برمیدارند و به پارکینگ میدهند و شما میتونید به نزدیک ترین پارکینگ مراجعه کنید و همان لحظه با پرداخت 102 لیر ماشینتون رو بگیرید. نیز به عدم خلافی و ... نیست

 

37. در ترکیه و دیگر کشور ها اگر مست رانندگی کنید 1500 لیر جریمه و دیپورت خواهید شد . 

 

38. در ترکیه در اکثر مراکز خرید و فستیوال پارک ها کنسرت های رایگان خواننده های معروف ترک  توسط شهرداری منطقه اش برگزار میشود . که میتونید با دنبال کردن تابلو ها و یا تراکت های چسبانده شده روی دیوار ها و یا استند های توی خیابان ها دنبال کنید چه تاریخی و کجا کنسرت رایگان هست. یا استوری های پیج   در اینستاگرام را دنبال کنید 

 

39. در ترکیه قراردادهای املاک مهر زده نمیشود لذا مهر فقط در ادارات نوتر (اداره ثبت ) زده می شود 

 

40. تفاوت قیمت در بیمارستان های دولتی تا ازاد ترکیه خیلی زیاد هست . مثلا ویزیت در بیمارستان دولتی بین 30 تا 90 لیر هست اما در بیمارستان های خصوصی 200 تا 1000 لیر 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

پرسش و پاسخ اقامت

از طریق اجاره منزل اقامت توریستی یکسال قابل تمدید میتواننید بگیرید

درخواست مشاوره

نام (*)

نام خود را صحیح وارد کنید
ایمیل (*)

ایمیلخود را صحیح وارد کنید
شماره تلگرام یا واتس آپ

Invalid Input
سوال (*)

Invalid InputInvalid Input© 2018 تمامی حقوق وبسایت متعلق به ترکیه پرتال می باشد