وضعیت ترکیه بعد از کودتا

وضعیت ترکیه بعد از کودتا وضعیت ترکیه بعد از کودتا وضعیت ترکیه بعد از کودتا

  بعد از کودتای نافرجام چند روز گذشته موج دستگیری های کودتا چیان نظامی و غیر نظامی ادامه دارد

 

 رجب طیب اردوغان، به دنبال نشست های پی درپی و طولانی شورای امنیت ملی و هیات دولت آنکارا، در نهاد ریاست جمهوری، اعلام کرد که ترکیه به مدت سه ماه با حالت فوق العاده مدیریت می شود. سخنان اردوغان بطور زنده از تمامی شبکه های خبری در میادین شهرهای بزرگ ترکیه به مردمی که بنا به فراخوان اردوغان از جمعه شب هر شب در خیابانها هستند، پخش شد.

مهمترین تصمیمی که در پایان دو نشست طولانی روز گذشته توسط اردوغان اعلام شد، اعلام حالت فوق العاده در سراسر ترکیه برای یک دوره سه ماهه می باشد.

در قوانین ترکیه چنین تصمیمی باید در نشست هیات وزیران به ریاست رئیس جمهوری اتخاذ شود.

این تصمیم در شرایط فوق العاده ای چون آفت های طبیعی، شیوع بیماری های فراگیر و یا بحران های اقتصادی و یا برای مقابله با حرکت هایی که موجودیت نظام دمکراتیک و حقوق و آزادیهای فردی را در معرض خطر قرار می دهد و یا خشونت و ناآرامی جامعه ترکیه را فرا گرفته باشد، اتخاذ می شود.

اعلام این حالت برخی مسئولیت ها و تعهداتی نیز برای حفظ اموال و دارایی های مردم ایجاد برای دولت ایجاد می کند و اختیار محدود سازی حقوق اساسی و آزادی های مردم را به دولت می دهد.

در قالب اختیارات وسیعی که با اعلام حالت فوق العاده به دولت داده می شود، حدود و اختیارات مسئولان و کارکنان دولتی دوباره تعریف می شود.

براساس قوانین موجود اعلام حالت فوق العاده در سراسر و یا بخشی از ترکیه حداکثر شش ماه می تواند ادامه یابد.

ترکیه سابقه طولانی مدیریت با حالت فوق العاده دارد و این تصمیم بویژه برای مدیریت مبارزه با 'پ.ک.ک' در مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه در چندین دهه اجرا شده است.

اعلام حالت فوق العاده توسط هیات دولت بعداز انتشار در روزنامه رسمی اجرایی و برای تصویت به مجلس ملی ترکیه فرستاده می شود.

مجلس می تواند مدت حالت فوق العاده را تغییر دهد. مجلس به خواست هیات دولت می تواند مدت حالت فوق العاده را برای دوره های چهار ماهه تمدید کند.

دولت پیش از لغو حالت فوق العاده باید با شورای امنیت ملی ترکیه مشورت کند.

مهمترین امکانی که اعلام حالت فوق العاده به دولت می دهد این است که بدون رعایت بند 91 قانون اساسی ترکیه، با صدور بخشنامه هایی در حکم قانون محدودیت های قانونی و اداری را اعمال کند. این بخشنامه ها در روزنامه رسمی منتشر و همان روز به تصویب مجلس رسانده می شود.

با اعلام حالت فوق العاده، برای تامین امنیت و آسایش و نظم عمومی، دولت می تواند مقررات منع عبور و مرور و یا محدودیتی در خصوص رفت و آمد مردم اعمال کند که البته در این مورد تا کنون دولت اعلام کرده لزومی نمی بینید. اجتماعات در زمان و مکان های مشخصی را محدود و یا ممنوع کند. نسبت به بازرسی بدنی و خودروهای شخصی اقدام کند و اموالی که می تواند زمینه اشتراک در جرمی را فراهم کند، مصادره نماید.

چاپ و انتشار روزنامه، مجله، کتاب و بیانیه و نصب اعلامیه نیز می تواند مشمول کسب اجازه از اداره کل حالت فوق العاده بشود

در داخل استانبول و انکارا بعنوان مهمترین شهرهایی که در گیر این کودتا بودند شاید مورد بارز رایگان بودن وسائل نقلیه عمومی مانند کشتی ،مترو،متروباس و ترم وای است و برگزاری جشن ها در میادین اصلی شهر .

شهر وضعیتی امنیتی بصورت عمومی ندارد پروازهای تهران به استانبول فعلا فقط برای افراد مقیم ،دانشجویان و تجار برقرار می باشد و تورهای توریستی قادر به ارائه خدمات تور نیستند حالا باید دید دولت اردوغان چگونه می تواند علاوه بر رفع حملات تروریستی از جانب گروههای مانند داعش و پ پ ک ،خطر کودتاچیان را نیز رفع کرده و در کنار همه این موارد وضعیت کشور را به حالت معمولی برگردانده تا توریست ها ،سرمایه گذاران و تجار بدون هیچ خطری فعالیت خود را در ترکیه از سر بگیرند   

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

پرسش و پاسخ اقامت

از طریق اجاره منزل اقامت توریستی یکسال قابل تمدید میتواننید بگیرید

درخواست مشاوره

نام (*)

نام خود را صحیح وارد کنید
ایمیل (*)

ایمیلخود را صحیح وارد کنید
شماره تلگرام یا واتس آپ

Invalid Input
سوال (*)

Invalid InputInvalid InputDesigned and implemented by: TAK™ Design © 2018