جاذبه های گردشگری در ترکیه

شهر آنتالیا ، جاذبه توریستی فراوانی دارد.یکی دیگر از اینجاذبه ها آبشار دودن است . آبشاری بسیار زیبا با طبیعت دست نخورده

این آبشار در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا و بوردور قرار گرفته کمتر از 30 دقیقه طول می کشد تا به آنجا برسید و از آن دیدن کنید .

دو چشمه همیشه جوشان که نام آنها بینارباشی می باشد سرچشمه آبشار دودن اند و در منطقه کبرک گوزلر در 40 کیلومتری قرار گرفته است . دو چشمه پس از طی مسیری کوتاه به یکدیگر می پیوندد و با ادامه مسیری در 14 کیلومتر زیر زمین در گودال وارساک جمع شده و به روی زمین می آید اما این پایان ماجرا نیست بلکه دوباره این آب به اعماق زمین فرو می رود .

آبی که در گودال وارسال به زمین فرو رفته پس از طی مسیری 2 کیلومتری به یکباره در آبریز آبشار بیرون آمده و بدین شکل آبشار دودن را پدید می آورد .

حجم خروجی آب 10 مترمکعب در ثانیه است و حداکثر دبی آن پس از سر ریز شدن از بالای آبشار و جاری شدن روی زمین 15 الی 16 متر مکعب در ثانیه است . که سرعت خروج آب و صدای تولید شده توسط آن بسیار زیاد اما در عین حال جذاب است .

آب آبشار دودن پس از سر ریز شدن و طی مسیری 9 کیلومتری از شهر آنتالیا خود را به دریای مدیترانه می رساند و در آنجا آرام می گیرد .

آنتالیا دارای طبیعت زیبایی است اما آبشار دودن یک مثالی متفاوت می باشد و جذابیت آن با هماهنگی با طبیعت سبز اطراف مخصوصا در تابستان کاملا شگفت انگیز و دیدنی می شود که هر توریستی را حتما برای یک بار هم که شده به آنجا می کشاند .

اگر سفری به آنتالیا داشتید حتما از این آبشار دیدن کنید

تاريخ آخرين ويرايش جمعه, 15 خرداد 1394 10:48

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018