آیا سفر به ترکیه امن است ؟

در سفر های زمینی به ترکیه خطری مسافران را تهدید نمی کند؟

یکی از سوالاتی که این روز ها ذهن مسافرین ترکیه ، بخصوص مسافرین زمینی را آشفته کرده و باعث نگرانی آنها می شود مسئله ی امنیت سفر به ترکیه است . سرچشمه ی تمام آنها این مسئله است که آیا در حال حاضر با توجه به درگیریهای کردها و دولت ترکیه در جنوب شرق این کشور ، سفر به ترکیه برای مسافرین امنیت کافی دارد؟ خطرات احتمالی چیست ؟

لازم است تا توجه دوستان را به چند مسئله اساسی جلب کنم :

این نوشته در همین لحظه ای که شما آن را مطالعه میکنید معتبر است . ما به دقت اوضاع مسیر های مسافرت را کنترل میکنیم و اگر خبر جدیدی به دست رسید حتما دوستان را در جریان قرار خواهیم داد . برای اطلاع از آخرین اخبار امنیت سفر ، ارتباط خود را با کانال تلگرام  سفر زمینی به ترکیه حفظ کنید. و چنانچه خبر جدیدی منتشر شود یا اوضاع تغییری کند در کانال مذکور و به روز رسانی های همین پست به اطلاع خواهد رسید .

پیرو پاراگراف بالا ، شرایط ذکر شده برای امروز است. پیشگویی شرایط فردا غیر ممکن و اگر هم مقدور باشد از حد اطلاعات ما خارج است . بنابراین در پاسخ سوال دوستانی که سوال میکنند ( اوضاع امنیتی ترکیه برای یکماه بعد – مثلا عید نوروز- چطور است؟) هیچ جوابی نداریم. میدانیم که شما برای برنامه ریزی سفرتان نیاز به چنین اطلاعاتی دارید اما در حال حاضر اوضاع همین است.

چنانچه مسافرت شما از طریق هوایی انجام میگیرد و مسافر یکی از شهر های آنتالیا ، آنکارا، استانبول، ازمیر ، آلانیا، قونیه، ترابزون و شهر های مرکزی و شمالی یا غربی ترکیه هستید سفر شما کاملا امن است و مشکلی وجود ندارد . با خیال راحت سفر کنید.

داعش در ترکیه فعالیت ندارد. هر چند بمبگذاری آنکارا به داعش نسبت داده شد اما تا این لحظه گزارشی از فعالیت نظامی داعش در خاک ترکیه منتشر نشده است . بنابراین نگران حضور داعش در مسافرتهای ترکیه نباشید . فعالیتهای داعش در عراق و سوریه است.

نا امنی هایی که در ترکیه (بخصوص جنوب شرق ترکیه) اتفاق افتاده بود (و می افتد) مربوط به درگیری های حزب کارگران کردستان (پ. ک . ک) و دولت ترکیه است . این درگیریها در مقاطعی تا شرق ترکیه و وان و ایغدیر هم کشیده شد اما در حال حاضر کانون این درگیری ها در جنوبشرق ترکیه است و شرق ترکیه ( وان – ایغدیر – آغری) و ارزروم و ترابزون کاملا امن هستند و خطری مسافران را تهدید نمیکند.

مرز رازی و مرز بازرگان در حال حاضر کاملا امن هستند. شهر وان و مسیر رازی به وان نیز همینطور. مرز سرو نیز که 24 ساعته فعال بود ، به دلیل ملاحظات امنیتی در حال حاضر روزها فعال است و توصیه شخصی من به مسافرین زمینی اینست که تا عادی شدن کامل اوضاع از مرز های رازی و بازرگان تردد کنند.

اگر با اتومبیل شخصی خود به ترکیه سفر میکنید نکات زیر را حتما بیاد داشته باشید و به آن عمل کنید (برخی از این توصیه ها برای کسانی که زمینی ، اما بدون خودرو شخصی سفر میکنند نیز مفید خواهد بود :

 • همیشه در طول روز سفر کنید- با توجه به فاصله مقصدتان در ترکیه ، خروج از مرز را طوری تنظیم کنید که قبل از تاریک شدن هوا به شهر مورد نظر برسید . اگر مقصد دور است ، طوری بروید که قبل از تاریکی هوا به شهری در مسیر برسید و شب را در آنجا بمانید . هرگز در بین راه کمپ شبانه برپا نکنید .
 • از جاده های اصلی و مشخص سفر کنید. راه میان بر انتخاب نکنید و از اقامت در اقامتگاههای بین راهی بپرهیزید
 • در طول راه سعی کنید کمترین توقف را داشته باشید . اگر مجبور به توقف هستید ، پمپ بنزین ها مناسبترین مکان هستند
 • در میانه ی راه (یا حتی ابتدای آن) کسی را سوار نکنید . حتی اگر خانم یا خانواده باشند . پیشنهاد انتقال بسته  حاوی کالای نامشخص یا حتی کالای مشخص را حتی برای نیم متر قبول نکنید . قاچاقچیان از شگردهای خاص خود استفاده میکنند و ممکن است با برانگیختن حس نوعدوستی (یا حتی حس طمعکاری) شما ، مجابتان کنند که کالا یا شخصی را با خود ببرید . گول این افراد را نخورید تا امن و راحت سفر کنید
 • در شهر مقصد ، در مکانهای معتبر اقامت و از انتخاب اقامتگاههای خارج از شهر خودداری کنید.
 • با کسی درگیر نشوید . این موضوع ممکن است در برخی از موارد سخت باشد اما بیاد داشته باشید که بسیاری از درگیریها ساختگی است و هدف دیگری دارد. بطور مثال اگر راننده تاکسی از شما کرایه ای بالاتر میخواهد و با گفتگوی معمولی مجاب نشده و ممکن است کار به درگیری بکشد ، پول را بدهید و شماره ماشین وی را یادداشت و از پلیس کمک بگیرید. در گیری در کشور دیگر در اکثر موارد به ضررتان است  و در ثانی خاطره ی شیرین مسافرتتان را نیز تلخ خواهد کرد .
 • از سفر به استانهای جنوبشرق ترکیه که هم مرز با عراق یا سوریه هستند اجتناب کنید

در داخل شهرهایی مثل وان بدلیل اینکه بافت جمعیتی غالب ، کرد نشین است ، ممکن است تجمعات یا اعتراضاتی را مشاهده کنید. در مواجهه با چنین اجتماعات یا راهپیمایی هایی :

 • از شرکت در تجمع – همراهی آنها – ایستادن برای تماشا – عکس یا فیلم گرفتن – تایید یا تکذیب – بحث با حاضران – تقلید شعارهایی که سر داده می شود – مسخره کردن افراد حاضر یا حتی پوزخند زدن و سرتکان دادن به نشانه تاسف ! و …. بشدت احتراز کنید . بهترین کار این است که مسیر مخالف راهپیمایی را انتخاب کرده و به سرعت از محل دور شده یا اگر چنین تجمعاتی گسترده است در هتل بمانید .
 • از زل زدن به مامورین امنیتی  ، دست تکان دادن ، عکس یادگاری گرفتن و حتی المقدور از روبرو شدن با آنها بپرهیزید.
 • در زمان عکاسی و فیلمبرداری بسیار دقت کنید که نزدیک محل های ممنوع عکاسی نباشید
 • کلا سعی کنید از بحث سیاسی در طول مسافرتتان با افراد خارجی خودداری کنید . شما  فقط مسافر هستید و برای لذت بردن و آرامش روح و جسم به سفر رفته اید .
 • از بردن طلا و زینت آلات زیاد به سفر خودداری کنید و اشیاء زینتی و پول را در معرض دید قرار ندهید.
 • اگر در کشور دیگری بودیم توصیه میکردم پول نقد همراه نبرید ولی مسافرین ایرانی فعلا چاره ی دیگری ندارند – پولها را بین جیبهای مختلف تقسیم کنید . هرگز همه پولها همراه یک نفر نباشد.
 • از تمام مدارک سفر کپی داشته باشید و آنها را در محلی جداگانه نگهدارید . گرفتن عکس با موبایل از مدارک در این مورد توصیه می شود .
 • گروه خونی خود و افراد همراهتان را بخاطر داشته باشید
 • شماره های ضروری مانند پلیس را در مقصد بیابید و بخاطر بسپرید . در مورد هر مشکلی که پیش آمد از پلیس کمک بخواهید و در نهایت به کنسولگری های کشورمان در خارج از کشور اعتماد داشته باشید.
 • در دعواهای بین دو یا چند نفر به هیچ عنوان وارد نشوید . حتی به قصد جدا کردن و آشتی دادن . بسیاری از این دعوا ها ساختگی است
 • و آخرین توصیه ام اینست که همگی ما نماینده فرهنگی کشورمان باشیم. تا جائیکه برایتان مقدور است از حضور در اماکنی که مخالف قوانین کشورمان است دوری کنید. درست است که در کشور دیگری هستید و قوانین ایران در آنجا دخالت ندارد . اما بیاد داشته باشید که بسیاری از مسافران ، بدلیل مستی بیش از حد ، شرکت در کلوپ ها و کاباره ها و اماکنی از این دست یا دچار حادثه شده یا مورد سوء استفاده دزدان و افراد شرور قرار گرفته اند.

سفری خوب و خوش و امن برای همه شما آرزو میکنم  – دوستان دست به کپی هم لا اقل  منبع را ذکر کنند!

کانال تلگرام سایت ، پل ارتباطی رایگان و بی چشمداشت بین ما و شماست . برای سفری امن و راحت و کم هزینه و بی درد سر ، ارتباط خود را با ما حفظ کنید

منبع

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

Designed and implemented by: TAK™ Design © 2018